Zapobieganie hejtowi wśród dzieci i młodzieży

W ramach realizacji Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu, został nagrany spot o charakterze profilaktycznych. Skierowany jest głównie do rodziców.

Hejt to mowa nienawiści i forma przemocy, która jest łatwo dostępna, nie wymaga wielkiego wysiłku intelektualnego ani żadnych nakładów finansowych. Ludzie raniący słowem często usprawiedliwiają siebie przed sobą oraz przed innymi, że mają prawo do krytyki i że kieruje nimi szczerość. Czym innym jest jednak wyrażenie uwag w dobrej wierze, aby pobudzić rozmówcę do refleksji, a czym innym krytykowanie w celu wyrzucania własnych frustracji i spowodowania złego samopoczucia u innej osoby.  Hejt ma na celu wywołanie negatywnych emocji u adresata, zranienie go, wyśmianie lub obrażenie. Na intencjach osoby krytykującej opiera się właśnie różnica między krytyką a hejtem.

Zapraszam do zapoznania się ze spotem.

Dorota Olbrich, pedagog szkolny.