Żywa lekcja historii „Od utraty niepodległości do powstań śląskich”

W dniu 9 października 2018 r. uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w „żywej lekcji historii” , która jest jednym z wielu elementów nawiązujących do obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w naszej szkole.

Lekcja ta została przedstawiona przez dwuosobową grupę miłośników historii, członków ATENY – Agencji Artystycznej, na co dzień zajmującej się przeprowadzaniem dla szkół i placówek oświatowych żywych lekcji historii.

Uczniowie mieli okazję w niekonwencjonalny sposób przypomnieć sobie lub poznać treści o czasach trudnych dla naszej ojczyzny, bowiem rok 1795, czyli rok upadku państwowości polskiej, powstania narodowe – listopadowe, styczniowe, Wiosna Ludów, utworzenie Księstwa Warszawskiego, Królestwo Polskie, I wojna światowa, powstania śląskie i plebiscyty na terenie Polski po odzyskaniu niepodległości zostały przedstawione w naszej szkole.

Uczestnikami tej żywej lekcji byli sami uczniowie, którzy wcielili się w postacie historyczne z XIX i początku XX wieku. Przed oczami uczniów zaprezentowali się m. in. Napoleon Bonaparte, w którym tak wielką nadzieję upatrywali Polacy po utracie niepodległości; polski legionista stanął jak żywy przed widzami, by zaprezentować swoje umiejętności żołnierskie; powstańcy śląscy wykazali się wielkim patriotyzmem w walce z wrogiem.

Taka niecodzienna lekcja okraszona humorem bardzo podobała się uczniom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, a o to właśnie chodziło.