Łowcy cząstek promieniowania kosmicznego zajęli III miejsce w kraju.

Szkolny Zespól MorcikTeam zajął  III miejsce w kraju i otrzymał zaproszenie na uroczystą Galę Łowców Cząstek do Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie.

„Smartfonowe obserwatorium to istny ocean możliwości i fascynująca przygoda naukowa, w którą warto się włączyć. Bo nawet śpiąc, można pracować dla światowej nauki”.

Grupa uczniów z naszej szkoły – MorcikTeam brała udział w międzynarodowym eksperymencie fizycznym, polegającym na rejestrowaniu cząstek promieniowania kosmicznego docierającego do ziemi. Co to jest promieniowanie kosmiczne? Jest to promieniowanie, które dociera do ziemi z kosmosu. Promieniowanie kosmiczne składa się głównie  z protonów (90% cząstek), cząstek alfa (9%), elektronów (ok. 1%) i nielicznych cięższych jąder. Promieniowanie kosmiczne jest jednym z najważniejszym źródeł wiedzy o naszym wszechświecie i o budowie materii. Na czym polega eksperyment? Na rejestrowaniu promieniowania kosmicznego za pomocą smartfonu. Po wgraniu odpowiedniego oprogramowania smartfon zamienia się w potężne narzędzie badawcze – wyłapuje cząstki docierające do ziemi i za pomocą internetu, przekazuje dane do centrum obliczeniowego mieszącego się w  Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Projekt ma także aspekt rywalizacji sportowej. W ramach projektu jest stworzona liga, która pokazuje ilość zarejestrowanych cząstek przez dany zespół. W skład naszej grupy MorcikTeam wchodzą uczniowie: Sebastian Adaś IIIb, Kamil Pawlak IIIb, Dawid Majnusz IIIb, Dawid Kordula IIIb, Patrick Bernardt IIIb, Sven Gotzman IIIb, Paweł Kuczera IIIb, Piotr Koszela IIIA, Dawid Kaczyński – opiekun Jan Tokar. Wszelkie informacje o projekcie znajdziesz tutaj: więcej o projekcie CREDO

Przydatne linki:

O promieniowaniu kosmicznym

Dotychczasowa pozycja naszego zespołu MorcikTeam