Rozmawiajmy o uchodźcach

imagesW naszej szkole w tym semestrze realizowany będzie projekt ,,Rozmawiajmy o uchodźcach”. Projektowi patronuje Centrum Edukacji Obywatelskie z Warszawy. Głównym celem projektu jest umożliwienie młodym ludziom udziału w procesie podejmowania osobistych, jak również obywatelskich decyzji dotyczących uchodźców. Będzie to możliwe tylko dzięki poznaniu kluczowych i wiarygodnych informacji dotyczących sytuacji uchodźców oraz dzięki udziałowi w prowadzących do wzajemnego zrozumienia rozmowach. W naszej szkole odpowiedzialnym za realizację projektu jest pan Łukasz Kąś.

Przegląd stomatologiczny i Fluoryzacja

zabek

W dniu 29.09/08.11/20.12/31.10/14.03/25.04 w klasach II – VI SP przeprowadzona będzie fluoryzacja. Prosimy dzieci aby w tych dniach przyniosły szczoteczki do zębów.

Od 03.10.2016 w szkole uczniowie gimnazjum będą mogli skorzystać z bezpłatnego przeglądu stomatologicznego oraz zabiegu lakierowania. Potrzebna jest jednak zgoda rodziców. W dniu 29.09.2016 wszyscy uczniowie gimnazjum otrzymają karteczki ze zgodą, które powinni podpisać rodzice.

Higienistka szkolna

Zmień złe nawyki na lepsze zamienniki!

Dnia 26.09.2016 dla uczniów klas II – III PS, IV – VI SP i I – III Gim naszej szkoły została przeprowadzona prelekcja w ramach ogólnopolskiej akcji „Uwaga Nadwaga” przez Panie dietetyczki z Centrum Dietetycznego w Raciborzu. Uczniom zaproponowano 5 kroków do zmiany nawyków żywieniowych i szczupłej sylwetki. Warto zmienić wraz z rodziną swoje nawyki żywieniowe, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Odważ się i żyj zdrowo!

Dziękujemy Paniom dietetyczkom, za przeprowadzenie prelekcji!

Organizatorzy Świetlicy Szkolnej

Kolejny raz nasi uczniowie NAJLEPSI!!!

Uczniowie naszego gimnazjum: Mateusz Błachut, Michał Burdzik oraz Damian Herber pod opieką pani Jolanty Koterba, znów okazali się bezkonkurencyjni.

22 września 2016r. w Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu odbył się po raz kolejny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym. Nasi gimnazjaliści wraz z ośmioma innymi drużynami przystąpili do testu pisemnego ze znajomości znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego oraz z zakresu udzielania pierwszej. Wygrali. Nie tylko zdobyli I miejsce drużynowo, ale dodatkowo indywidualnie I miejsce zajął Mateusz Błachut, zaś III miejsce – Damian Herber.

 

GRATULUJEMY!!!

Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich na Science on Stage 7.

14364754_312040755830379_443149204567482468_n

W dniach od 16.09 do 17.09  miał miejsce na Uniwersytecie Adama Mickiewicza
w Poznaniu Krajowy Festiwal Science on Stage 7. W ramach festiwalu odbyły się liczne pokazy  doświadczeń fizycznych, przedstawienia artystyczne i prezentacje multimedialne. Jednym z głównych celów projektu Scince on Stage  jest ukazywanie społeczeństwu znaczenia nauk przyrodniczych (głównie fizyki) we współczesnym świecie. Science on Stage to także arena do promowania  dorobku nauk ścisłych  jak i miejsce  do przedstawiania atrakcyjnych form nauczania szeroko pojętego przyrodoznawstwa. W ramach festiwalu odbyły się także  warsztaty dla nauczycieli: „Comparison of Asian  Science Education System” i „ iStage 3 – Piłka nożna w nauczaniu przedmiotów ścisłych”. W festiwalu wzięli udział uczniowie i ich nauczyciele z całego kraju, a gośćmi  festiwalu byli nauczyciele akademiccy z Wielkiej Brytanii. Czytaj dalej Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich na Science on Stage 7.

Sprzątanie Świata 2016

23 września odbył się apel  związany z akcją SPRZĄTANIA ŚWIATA.  clean

Podczas spotkania uczniowie pod kierunkiem pani Anny Bugały przypomnieli o konieczności segregacji odpadów w naszej szkole i w domach.  Podsumowano też tygodniową zbiórkę baterii, makulatury i korków.

Apel był też okazją do zaprezentowania projektu uczniowskiego, z którym nasi uczniowie pod opieką pan Jana Tokara wystąpili na Ogólnopolskim Festiwalu „Nauki przyrodnicze na Scenie7”.

TUTAJ można zobaczyć zdjęcia z festiwalu.

 

Akcja „szklanka herbaty”

Od października rusza akcja „szklanka herbaty”(herbata będzie z cytryną, cukrem, sokiem owocowym 100%). Koszt herbaty wynosi 4,00zł na miesiąc.

Szkoła oferuje II śniadanie w formie zdrowej kanapki     ( bułka + dodatki np. masło, żółty ser, wędlina, pomidor, ogórek zielony, sałata)Koszt kanapki wynosi 1,50zł sztuka.

 Uwaga!  w ofercie jest dziennie tylko jeden rodzaj kanapki, nie ma możliwości wyboru.

Warunkiem skorzystania z w/w oferty jest pobranie u intendenta karty posiłku i zapisanie się na cały miesiąc z góry. Opłata za herbatę i kanapki będzie zapisana na stronie internetowej szkoły w zakładce wyżywienie. Zapisy u intendenta do 29.09.2016r.

Perła gotyku

 

17 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w raciborskiej bibliotece odbył się wykład pt. „Kaplica zamkowa w Raciborzu – perła gotyku i polski pomnik dziejowy”, który wygłosił Grzegorz Wawoczny. W imprezie wzięli udział także nasi gimnazjaliści wraz z opiekunem, panem Łukaszem Kąsiem. Podczas wykładu Grzegorz Wawoczny przedstawił szeroki kontekst historyczny powstania kaplicy, wzbogacając swoje wystąpienie licznymi ciekawostkami i zdjęciami. Autor książek poświęconych dziejom Śląska zwrócił uwagę, że na przykładzie kaplicy zamkowej możemy bardzo wiele powiedzieć na temat średniowiecznej sytuacji Raciborza. Niezwykle interesująco nakreślił temat konfliktu między biskupem wrocławskim Tomaszem II a księciem Henrykiem IV Probusem, który wpłynął bezpośrednio na budowę kaplicy, a także wyjaśnił kontrowersje wokół przyjęcie wezwania  św. Tomasza Becketa.

Warsztaty językowe na Malcie

Od soboty 17 września 2016r. grupa uczniów z naszej szkoły przebywa na warsztatach językowych na Malcie. Zajęcia odbywają się w szkole językowej Link School of English od godz. 9:00 do 13:00 każdego dnia. Lekcje są prowadzone przez native speakers of English. Po południami natomiast uczestnicy warsztatów nadal szlifują swój angielski biorąc udział w grach i zabawach zorganizowanych przez opiekunów. Nie samą nauką jednak uczestnicy warsztatów żyją. W niedzielę oraz środę udali się na wycieczki na wyspę Comino, do Valetty – stolicy Malty oraz pięknego, malowniczego miasta Mdina.

Wizyta Policjantów w naszej Szkole

W dniu 15.09.2016r. uczniów klas drugich i trzecich odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej w Raciborzu. Policjanci  przekonali się ,że uczniowie  nie zapomnieli o . Dzieci dostały w nagrodę znaczki odblaskowe.