Nowy program edukacyjny w naszej szkole

 
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole będziemy realizować nowy program edukacyjny ,,Szkoła Demokracji”. Program przygotowała Akademia Demokracji oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie. Zasadniczym celem programu jest budowanie prawdziwie dobrego i skutecznego samorządu uczniowskiego, w prace którego angażuje się jak najwięcej uczniów.

W ramach programu realizować będziemy zadania w pięciu obszarach:

 1. Wybory i kwestie formalne
 2. Komunikacja i media
 3. Działania uczniów i uczennic
 4. Podejmowanie decyzji
 5. Uczenie się i nauczanie

Pierwszym krokiem w programie był udział naszych liderek, a więc Marty Orawskiej, Amelii Rutowskiej i Karoliny Włodarskiej w dwudniowych warsztatach (25-26 X), które odbyły się w siedzibie Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Dziewczyny miały okazję współpracować z kolegami i koleżankami z całej Polski. Wszystko odbywało się pod okiem doświadczonych trenerów.

Naszej szkole został przydzielony mentor, który będzie oceniał realizację poszczególnych wyzwań. Stawką jest budowa nowoczesnego samorządu uczniowskiego. Prawdziwym wyróżnieniem będzie także otrzymanie certyfikatu ,,Szkoła Demokracji”. Pracę naszych uczniów koordynować będą p. Urszula Florian i p. Łukasz Kąś.

Konkurs EMPIKU

ZAGŁOSUJ NA NASZĄ SZKOŁĘ!!!

Podczas wybierania szkoły oraz plakatu należy wybrać „Szkoły powyżej 120 uczniów”, a następnie wpisać nazwę miejscowości: Pietrowice Wielkie.

Zachęcamy wszystkich do głosowania, gdyż szkoły zwycięskie otrzymają 1000 książek wybranych przez siebie.

Aplikacja codziennie będzie przypominać o możliwości oddania głosu.
Głosować można codziennie do 28 listopada.

Tymbark 2019 – Rywalizacja dziewcząt U12

W dniu 24.10.2019 przy pięknej pogodzie został rozegrany Finał Powiatowy dziewcząt w kategorii U12 o Puchar Tymbarku „Z podwórka na stadion 2019/2020”.
Przed turniejem w drodze losowania zostały utworzone dwie grupy A i B. W grupie A liczącej cztery zespoły znalazły się: Rudziki (Rudy Wielkie), Drużyna Marzeń (Studzienna), S.P Pietrowice Wielkie, S.P Rudnik. W grupie B liczącej trzy zespoły znalazły się: ZSP Samborowice, UKS Pawłów, S.P Szonowice. Po bardzo zaciętej i emocjonującej walce pierwsze miejsce dające awans do Finału Wojewódzkiego wywalczyła drużyna dziewcząt z Pietrowic Wielkich (na co dzień trenująca piłkę ręczną w pietrowickim UKS-ie).

 

Wyniki spotkań – Grupa A:

Rudy – Studzienna 5:0

Pietrowice – Rudnik 3:0

Rudy – Pietrowice 1:2

Studzienna – Rudnik 0:2

Rudy – Rudnik 1:0

Studzienna – Pietrowice 0:3

Wyniki spotkań – Grupa B:

Samborowice – Pawłów 2:0

Pawłów – Szonowice 2:0

Samborowice – Szonowice 7:1

Wyniki spotkań półfinałowych:

A1-B2 Pietrowice – Pawłów 2:0

A2-B1 Rudy – Samborowice 3:1

Mecz o 3 miejsce:

Pawłów – Samborowice 1:0

Finał:

Pietrowice – Rudy 1:0

Klasyfikacja końcowa:

 1. SP Pietrowice Wielkie
 2. Rudziki (Rudy Wielkie),
 3. UKS Pawłów
 4. ZSP Samborowice
 5. SP Rudnik
 6. SP Szonowice
 7. Drużyna Marzeń (Studzienna)

Skład zespołu SP Pietrowice Wielkie: Stępowska Roksana, Newerla Ewelina, Gorczowska Julia, Targosz Wiktoria, Mludek Jessica, Szkurłat Wiktoria, Kępa Emilia, Stiebler Anna, Broda Karolina, Sciborski Marta, Duda Oliwia, trener Marek Kępa.

CodeWeek 2019

24 października odbyły się szkolne obchody akcji CodeWeek 2019. CodeWeek to Europejski Tydzień Kodowania, w który angażują się wszystkie kraje europejskie.  Celem jest  promowanie  szeroko pojętego programowania.  Programowanie to wbrew pozorom nie tylko siedzenie przed monitorem komputera, ale to przede wszystkim kształcenie logicznego myślenia, kształtowanie wytrwałości i kompetencji matematycznych. Podczas szkolnych obchodów CodeWeek  przedstawiono techniki programowania robota LEGO Mindstroms, można było podziwiać gry komputerowe wykonane w języku SCRATCH oraz zobaczyć strategiczne gry planszowe. Opiekunami projektu byli nauczyciele informatyki: Jan Tokar i Kucharczyk Anna.

Festiwal Perspektyw jako działanie zawodoznawcze szkoły

17.10.2019 r., odbył się w Arenie Rafako V Festiwal Perspektyw, którego celem atrakcyjne zapoznanie się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych, kształcących w nauce zawodu. Były to technika i szkoły branżowe. Odbyły się praktyczne pokazy zawodów, urządzeń, którymi dysponują pracownie szkolne oraz zaprezentowano nowoczesne technologie. Uczniowie klas VIII A i VIII B wzięli aktywny udział w tym przedsięwzięciu, a Zosia została wylosowana do odbioru nagrody.

Organizatorem było Starostwo Powiatowe oraz Wydawnictwo Nowiny.

Osiedle moich marzeń

Prace  uczniów klas szóstych w ramach zajęć z techniki.

Wybory parlamentarne w naszej szkole

8 października w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów do sejmu i senatu. Ta ciekawa inicjatywa została przygotowana w ramach programu edukacyjnego ,,Młodzi głosują”, któremu patronuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głosowali uczniowie klas VI – VIII SP. W sumie uprawnionych do głosowania było 160 uczniów i uczennic. Oddano 110 głosów. W tym 106 głosów ważnych i 4 nieważne. Frekwencja była bardzo wysoka, bowiem wyniosła aż 68,8%.  Poniżej prezentujemy wyniki czterech komitetów (na sześć startujących) W szkole zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 46% głosów. Drugie miejsce przypadło Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, z wynikiem 24% głosów Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja, która zdobyła 22% głosów. Na czwartym miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, uzyskując 16% głosów.

Młodzieżowe wybory odbyły się w szkołach w całej w Polsce w ostatnim tygodniu przed wyborami powszechnymi. W akcji wzięło udział ponad 900 (wyniki do CEO spłynęły z 760 szkół). W szkolnych wyborach brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie szóstych, siódmych i ósmych klas szkoły podstawowej. W sumie w 760 szkołach uprawnionych do głosowania było 211 315 uczniów, zagłosowało 126 921 uczniów – frekwencja wyniosła 60%.
Zwycięzcą wyborów zostało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 25% głosów młodzieży, na kolejnych miejscach, zdobywając niewiele mniej głosów, uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej – 23%, Koalicja Obywatelska – 22% oraz Konfederacja – 21%. Jest to pierwsza od wielu lat edycja programu, w której wyniki czterech sił politycznych są tak wyrównane i to jest najważniejszym wnioskiem z tych wyborów – młodzi ludzie podzieleni są według poglądów politycznych na cztery niemal równe grupy. Tendencja ta nie pokrywa się jednak z wynikami w naszej szkole, w której preferencje polityczne uczniów są wyraźnie określone.

Wybory w naszej szkole przygotowały uczennice klasy VIII a. Koordynatorem programu był p. Łukasz Kąś.

Siódmoklasiści na spotkaniu z Justyną Święty-Ersetic

We wtorek 8 października Raciborska królowa lekkiej atletyki spotkała się z fanami na Zamku Piastowskim w Raciborzu, po tym jak na Mistrzostwach Świata w Dausze zdobyła między innymi srebrny medal w sztafecie 4x400m kobiet.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć młodzieży z Pietrowickiej Szkoły Podstawowej.

Łowcy Cząstek Promieniowania Kosmicznego

Weź udział w wyjątkowym międzynarodowym  projekcie naukowym. Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację CREDO detektor i dołącz do naszej szkolnej drużyny morcikteam.  Za pomocą swojego smartfonu będziesz mógł rejestrować cząstki promenowania kosmicznego. Twój smartfon będzie  współtworzyć największy na świecie detektor promieniowania kosmicznego. Projekt ma także charakter konkursu. Każdy uczestnik i jego drużyna  bierze udział w rankingu zliczonych cząstek. Co roku na zakończenie edycji konkursu, odbywa się w Krakowie uroczysta sesja naukowa, na którą zapraszane są szkoły prowadzące w ilości „złapanych” cząstek. Organizatorem projektu jest Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauki i Uniwersytet Jagielloński.
W zeszłym roku szkolnym nasza drużyna morcikteam zajęła III miejsce w kraju.
Z wszelkimi pytaniami odnośnie projektu można się zgłaszać do opiekuna zespołu Jana Tokara.

Zobacz stronę projektu       Zobacz regulamin projektu