,,WYSPA TROPIKALNA BYŁA GENIALNA”- UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BERLINIE

Dnia 19 maja o godzinie 4.30 pod szkołę podjechał dwupiętrowy autokar firmy ,, Sołtysik Reisen” .Wysiadła z niego rewelacyjna pani pilot Joanna.  Za sterami giganta zasiadł profesjonalny kierowca.  Rozpoczęła się nasza sześciogodzinna podróż.  Czytaj dalej ,,WYSPA TROPIKALNA BYŁA GENIALNA”- UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BERLINIE

Tropem ,,złotego pociągu”

W dniach 19-20 maja uczniowie naszego gimnazjum udali się na wycieczkę szkolną tropem słynnego ,,złotego pociągu”. Naszym celem były Góry Sowie (pasmo Sudetów Środkowych). Czytaj dalej Tropem ,,złotego pociągu”

Szkoła dla Rodziców Nastolatków

17 maja w ramach realizacji działań wychowawczych gimnazjum odbyła się prelekcja przeprowadzona przez psychologa Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Raciborzu panią Małgorzatę Janigę, która jest realizatorką zajęć warsztatowych dla rodziców i wychowawców: Szkoła dla Rodziców, Szkoła dla Rodziców Nastolatków. Wykład poprzedził film z udziałem uczniów Gimnazjum. W filmie uczniowie zawarli swoje myśli na temat zaufania, ważności rodziców na wychowanie nastolatka, informacje na temat pomocy jakiej oczekują od rodziców. W wypowiedziach swych jednoznacznie stwierdzili, że Rodzice są bardzo ważni i potrzebni w procesie wychowania.

Pani psycholog zwróciła uwagę na burzliwość i mnogość procesów jakie zachodzą w organizmie młodego człowieka w czasie adolescencji. Apelowała o spokój, rozwagę i konsekwencję w relacjach z dziećmi. Podkreśliła wagę stawiania realnych granic.

Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, że „W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca” –  (Paulo Coelho)

SONY DSC

 

Wpływ czytania na rozwój dzieci

17 maja w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie z rodzicami, na którym omówione zostały zagadnienia dotyczące  „ Wpływu czytania na rozwój dzieci”. Prelekcję wygłosiła  dr hab. Gabriela Kapica, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Opolskiego oraz PWST w Raciborzu,  która niemalże cały okres swego aktywnego życia zawodowego poświęciła dziecku oraz szeroko pojętemu procesowi jego edukacji. Pani profesor zwróciła uwagę, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa czytanie ze zrozumieniem. Zachęcała, aby rodzice poświęcali swój czas na czytanie dziecku od najmłodszych lat, by nie żałowali tych chwil, gdyż z pewnością zaprocentują one w dalszym życiu dziecka. Czytanie bowiem poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

Na zakończenie pani profesor przytoczyła kilka cytatów podkreślających rolę czytania oraz powiedział, że my dorośli powinniśmy robić wszystko, aby czytanie nie było dla dziecka karą, nie kojarzyło się z przymusem, ale by zawsze była to wspaniała zabawa i piękna przygoda.

SONY DSC

Szlakiem rodów rycerskich

14 maja dzięki uprzejmości p. Brunona Stojera, badacza i miłośnika lokalnej historii grupa uczniów naszego gimnazjum udała się na wycieczkę edukacyjną szlakiem rodów rycerskich. Czytaj dalej Szlakiem rodów rycerskich

Gimnazjaliści w Muzeum Zagłady Auschwitz-Birkenau

11 maja uczniowie klas trzecich udali się do Muzeum Zagłady Auschwitz-Birkenau. Wizyta na terenie dawnego nazistowskiego obozu zagłady wywarła na nich ogromne wrażenie. Należy podkreślić, że wszyscy zachowywali się bardzo godnie, stosowanie do szczególnego charakteru tego miejsca.

Sukces w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

11 maja 2016r. uczniowie naszej szkoły: Patryk Grzegorczyk, Damian Herber oraz Mateusz Błachut zostali zwycięzcami etapu powiatowego XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju  Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, którego organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu oraz Straż Miejska w Raciborzu.

SONY DSC

Turniej przebiegał w trzech etapach: napisanie testu obejmującego znajomość przepisów ruchu drogowego; jazda rowerem po placu manewrowym oraz udzielanie pomocy przedmedycznej.  Nasi uczniowie pod opieką pani Jolanty Koterba okazali się bezkonkurencyjni. Nie tylko zdobyli I miejsce drużynowo, ale dodatkowo Patryk Grzegorczyk zajął I miejsce indywidualnie. Za tydzień uczniowie zmierzą się z rówieśnikami z okręgu.

Życzymy powodzenia.

bezpiecznadroga

 

Prezentacja projektów uczniowskich w GIMNAZJUM nr 3 w Raciborzu

W poniedziałek 9 maja podczas Dni Otwartych w Gimnazjum nr 3 w Raciborzu nasi uczniowie mieli okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami w realizacji projektów z j.angielskiego, fizyki, historii i chemii. Wypadliśmy naprawdę wspaniale! Duże zainteresowanie wzbudziły też LEGO – roboty prezentowane przez Pana Daniela Wójcika.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

g3

Więcej informacji na stronach:

https://gim3raciborz.edupage.org/

https://gim3raciborz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=101#gallery/101

 

Dziękujemy gospodarzom za zaproszenie i miłe przyjęcie.

Mamy nadzieję spotkać się na naszych Dniach Otwartych – 14 czerwca, na które już dziś zapraszamy.

Sukcesy Mateusza w powiatowych konkursach recytatorskich

konkursRec

13 lutego odbył się jubileuszowy Powiatowy Konkurs Recytatorski organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu, w którym wzięło udział troje uczniów naszego gimnazjum. Wśród laureatów znalazł się Mateusz Błachut, uczeń klasy IIa.

W kolejnym Powiatowym Konkursie Recytatorskim 7 kwietnia również uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Tym razem Mateusz okazał się bezkonkurencyjny, zajmując I miejsce. Serdecznie gratulujemy.