Dzień Dziecka w naszej szkole

V Powiatowy Konkurs Muzyczny z Języka Angielskiego

 

30 maja 2019 roku w pietrowickiej szkole podstawowej odbyła się piąta edycja Powiatowego Konkursu Muzycznego z Języka Angielskiego „W rytmach Janis Joplin, czyli stary dobry rock” dla uczniów klas VI – VIII i III klas gimnazjum. W zmaganiach konkursowych udział wzięło 15 wykonawców z Bieńkowic, Borucina, Kornowaca, Nędzy, Pietrowic Wielkich, Raciborza i Zabełkowa. Uczestnicy zostali ocenieni przez niezależne jury w składzie:

Pani Bernadeta Popek – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pawłowie, będącą również nauczycielem muzyki,

Pani Alicja Ploch – Burda – nauczycielka i instruktorka śpiewu w Raciborskim Centrum Kultury w Raciborzu,

Pani Iwona Sedlaczek – dyrygentka chóru Bel Canto, nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 13 w Raciborzu.

Po długich i burzliwych naradach jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce ex aequo Julii Mielnik ze Szkoły Podstawowej w Pietrowicach Wielkich wykonującej utwór Demi Lovato „Stone Cold” oraz  Marcie Tkocz ze Szkoły Podstawowej w Nędzy, która podbiła serca jury, śpiewając utwór „Riptide” z repertuaru Vance Joy’a.

Oliwia Jóźwik ze Szkoły Podstawowej w  Kornowacu wykonująca utwór „Writings on the wall” zdobyła drugie miejsce ex aquo z Iriną Gadachik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu, która zaśpiewała „What a wonderful world”  Louisa Armstronga.

Na trzecim miejscu uplasował się duet uczennic klasy VI z raciborskiej SP 1, Zuzanna Hajduga i Nicole Krybus oraz Hanna Janczura z pietrowickiej Szkoły Podstawowej, uczennica klasy VII.

Jury postanowiło wyróżnić jeszcze 4 wykonawców:

Weronikę Sochę (SP Bieńkowice),

Karolinę Wieczorek (SP Kornowac),

Krzysztofa Krolika (SP Kornowac),

Marcina Niedzielę (SP Zabełków).

Konkurs odbył się w ramach jednego z działań projektu English Teaching pt. „Experience, Explore, Enjoy English”, którego celem jest rozwijanie uzdolnień muzycznych uczniów, pobudzanie do twórczego myślenia, zachęcanie do współzawodnictwa, wykorzystanie znajomości języka angielskiego w muzyce oraz promocja naszej szkoły.

Wykonawcy reprezentowali wysoki poziom artystyczny, zapewnili dużo wrażeń muzycznych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku młodzież również zaszczyci nas swoją obecnością.

Pierwszoklasiści czytelnikami!

Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Wcześniej złożyli uroczyste przyrzeczenie i obiecali szanować książki.

28 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy Vb i Vc. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i zostali pasowani na czytelnika. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim czytelnikom życzymy, aby czytanie książek było cudowną przygodą, a książki stały się najlepszym przyjaciółmi.

Zapraszamy na Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Pietrowice Wielkie

Rajd odbędzie 9 czerwca o godzinie 12.00. Rejestracja zawodników od godz.10.00 do 11.30 przy remizie OSP w Cyprzanowie. W rywalizacji można wziąć  udział na jednej z dwóch tras ( 20 km i 42 km), różniących się dystansem  i limitem czasu. Uczestnicy rajdu otrzymują pamiątkowy medal, pakiet startowy (woda mineralna + batonik), mapkę rajdu, a dla trzech pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach przewidziane są puchary. Po zawodach zapraszamy  na poczęstunek.

Każdy uczestnik powinien dokonać zgłoszenia do dnia 05.06.2019 do godz. 17.00. Zgłoszenia pod numerami telefonu: 501 595 983, 515 635 855, 501 596 028 lub kier1919@op.pl . Udział w rajdzie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Rajd odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne. Więcej informacji na plakacie. Zapisy także u pana Tokara.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w naszej szkole

22 maja w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ta ciekawa inicjatywa została przygotowana w ramach akcji ,,Młodzi Głosują”, której patronuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głosowali uczniowie klas VI – VIII SP oraz klasy III gimnazjum. W sumie uprawnionych do głosowania była 219 uczniów i uczennic. Oddano 108 głosów. W tym 103 głosy ważne i 5 głosów nieważnych. Frekwencja wyniosła 49,31 %, co oznacza że wyborach wzięła udział co druga osoba uprawniona do głosowania.

W podsumowaniu możemy stwierdzić, że akcja udała się, chociaż frekwencja nie była wysoka mimo naszych starań, na które złożyły się m.in. lekcje o PE, plakaty lub ulotki informacyjne. Warto dodać, że była jednak o kilka punktów procentowych wyższa od frekwencji ogólnokrajowej.

Nad całością przedsięwzięcia czuwał samorząd szkolny, którego prace koordynował p. Łukasz Kąś.

Ostatnia wywiadówka

Serdecznie zapraszamy na ostatnią w tym roku wywiadówkę, która odbędzie się 27 maja 2019r. o godzinie 17.00

plan spotkania

  1. przedstawienie procedur BHP – spotkanie z dyrektorem na sali gimnastycznej,
  2. propozycje ocen końcoworocznych,
  3. omówienie spraw związanych z zakończeniem roku szkolnego.

Czwartoklasiści w Brennej

W połowie maja, spodziewając się pięknego słońca, pojechaliśmy na wycieczkę do Brennej. Niestety, pogoda spłatała nam figla. Pierwszego dnia, po krótkiej wizycie w obserwatorium nietoperzy, zamiast na skocznię im. A. Małysza, pojechaliśmy do Chlebowej Chaty. Tam, nie tylko wysłuchaliśmy ciekawych historii o życiu na wsi w dawnych czasach, wypieku chleba i pozyskiwaniu miodu, ale także sami mogliśmy wyrobić ciasto i upiec okrągłe podpłomyki. Zjedliśmy je ze smakiem smarując smalcem, masłem albo miodem. Wieczór spędziliśmy na hali sportowej.

Drugiego dnia zaświeciło wyczekiwane słońce, więc wyruszyliśmy w góry. Celem była Chata Wuja Toma. Podejście nie było łatwe, ale piękny widok rozciągający się na Beskid Śląski wynagrodził trud wędrówki. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Opiekunami naszej grupy byli: p. E. Sepioło, p. A. Łyczko, p. R. Antczak i p. D. Tunk.

Konkurs czytelniczy

8 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy „ Czy znasz te lektury”. W zmaganiach konkursowych udział wzięły uczennice klas IV, V i VI. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomościom trzech lektur : „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”, „Chłopcy z Placu Broni” oraz „Ten obcy”.

Wyniki konkursu  :

  • I miejsce  Julia Niżborska kl. Vc
  • II miejsce Karolina Kubik kl. VIb
  • III miejsce Michalina Cieśla  kl. Vb

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, serdecznie dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.