Święto Konstytucji 3 Maja i Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Z okazji zbliżających się świąt państwowych zachęcamy do zapoznania się z krótką prezentacją wykonaną przez naszych uczniów nt. temat. Prezentacja został uzupełniona także o ciekawe wątki dotyczące Ukrainy. Proponujemy również krótki film, w którym były Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Adam Bodnar mówi o znaczeniu konstytucji oraz uczy jak w języku migowym wyrazić słowo konstytucja.  Życzymy przyjemnej lektury oraz udanego świętowania!!!

 

Prezentacja 

 

Z ekonomią za pan brat!

Nasi uczniowie odnotowali kolejny sukces, zajmując III miejsce w X Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekonomicznej. Konkurs zorganizowany został przez raciborski Ekonomik. W skład naszej drużyny weszli: Aleksandra Pytel, Piotr Martzinek oraz Antoni Spyrka. Podczas konkursu musieli wypełnić test o roli banków, obliczyć raty kredytowe, wykazać się wiedzą ekonomiczną. Przed nami uplasowały się tylko zespoły reprezentujące SP 1 i SP 13 z Raciborza. Za nami znalazło się 10 szkół z terenu powiatu raciborskiego. Gratulujemy naszym zdolnym uczniom.

Wywiadówka 27 kwietnia 2022r

Serdecznie zapraszamy na wywiadówkę.

O godzinie 17.00 spotkanie z wychowawcami w klasach.

1a – 22, 1b – 23, 1c – 25, 2a – 21, 3b – 20

4a – 6, 4b – 16, 5a – 15, 5b – 26

7a – 10, 7b – 9, 7c – 14, 7d – 7

8a – 11, 8b – 12, 8c – 17, 8d – 13

 

Od godziny 17.30 prezentacja wybranych działań w ramach projektu „Teatr niejedno ma imię” jako podsumowanie programu ERASMUS +:

– pokazy doświadczeń fizycznych pt. „Drgania są wszędzie” (hol, I piętro przy sali nr 16)

– wystawa plastyczna pt. „Maska antyczna” (hol, I piętro przy sali 11, 12, 13)

– wizyta w teatrze (hol, parter przy sali 10)

Wywiadówka dla rodziców klasy 3a odbędzie się w późniejszym terminie. 

Tydzień wiedzy o teatrze antycznym

W ramach programu ,,Teatr nie jedno ma imię”, który stanowi podsumowanie programu ERASMUS nasi uczniowie przygotowali wystawę nt. historii teatru w starożytnej Grecji. W klasach VII odbyły się prelekcje, podczas których uczniowie mogli zapoznać się najważniejszymi informacjami wokół początków teatru antycznego. Warto dodać, że jedną z takich prelekcji poprowadziła finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii –Sara Knura. Głównym wydarzeniem był jednak konkurs wiedzy o teatrze antycznym. I  miejsce w tym konkursie zajęła Sara Knura. II miejsce przypadło Kamili Wojtaszek. Z kolei III miejsce zajęła Paulina Biedka. Gratulujemy!!!

Ogromny sukces Oli

Z dumą informujemy, że Aleksandra Pytel, uczennica klasy VIII zajęła 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie filozoficznym. Konkurs został zorganizowany przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. W ścisłym finale, który odbył się w Krakowie, wzięło udział 30 uczestników. Ola musiała zmierzyć się z tekstem ks. prof. Józefa Tischnera nt. odwagi oraz napisać krótki esej. Zajęcie tak wysokiego miejsca oznacza, że Ola otrzymał indeks na Wydział Filozoficzny UPJPII w Krakowie. Tym samym za kilka lat, kiedy zda maturę będzie mogła podjąć studia na tej uczelni. To gigantyczny sukces.  Warto dodać, że konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadpodstawowych i wzięło w nim udział 470 uczestników.

 

Kolejny wielki sukces Oli Pytel

Miło nam poinformować, że Aleksandra Pytel, uczennica klasy VIII awansował do finału ogólnopolskiego konkursu filozoficznego zorganizowanego przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Podczas konkursu Aleksandra mierzyła się z problematyką zła, pracowała nad tekstami polskich filozofów, w tym Leszka Kołakowskiego, Romana Ingardena i Barbary Skargi. Warto dodać, że konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkól ponadpodstawowych, co jeszcze bardzie podnosi rangę jej sukcesu. Przed Olą wielki finał, gdzie stawką jest indeks na Wydział Filozoficzny UPJPII w Krakowie oraz roczne stypendium.

Trzymamy kciuki!

Życzenia wielkanocne

Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów edukacyjnych.

życzy Dyrekcja i grono pedagogiczne

Świadkowie wojny na Ukrainie!

Bestialski atak Rosji na niepodległą Ukrainę zmusił wielu naszych wschodnich sąsiadów do opuszczenia kraju. Wśród setek tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dotarli do Polski są także dzieci i młodzież. Od trzech tygodni do naszej szkoły uczęszczają Valeriia Bahan i Denys Ostapiuk. Przed wojną wraz z rodzicami mieszkali w mieście Chmielnicki (ukr. Хмельницький) na zachodniej Ukrainie. Valeriia i Denys to pełne energii, mądre i otwarte młode osoby. W naszej szkole stali się ambasadorami sprawy ukraińskiej, takich wartości jak wolność, niepodległość, a przede wszystkim pokój. Chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i przeżyciami. Odwiedzają klasy ósme opowiadając o wojnie, swojej tułaczce z Ukrainy do Polski. To prawdziwi świadkowie, którzy wzbogacili naszą szkolną społeczność. Dziękujemy.

Na pomoc Ukrainie – wielkie serca naszej społeczności szkolnej

Akcja na pomoc Ukrainie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i chęciom pomocy wśród naszych uczniów i ich rodzin. Dzięki Państwa hojności, zebraliśmy bardzo dużo środków czystości, art. chemicznych, pielęgnacyjnych dzieci i niemowląt, żywność z długą datą ważności, słodycze, koce, śpiworki czy też pościel. Udało nam się również pozyskać prawie nową pralkę, która została przekazana gościom z Ukrainy goszczącym w Cyprzanowie. Wzięliśmy również udział w akcji „Plecaczek” których to sztuk zebraliśmy aż 61 sztuk! Wszystkie Państwa dary trafiały bezpośrednio do potrzebujących zamieszkujących u rodzin na terenie gminy Pietrowice Wielkie oraz do Centrum Społeczno – Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich gdzie odbywała się dalsza dystrybucja darów.

Za wszystko serdecznie Państwu dziękujemy.

DZIEŃ ZIEMI

Kwiecień jest miesiącem, w którym w szczególny sposób zwracamy uwagę kwestie związane z dbaniem o naszą planetę, a także na zmiany, które możemy wprowadzać, aby chronić środowisko przyrodnicze.

22 kwietnia świętować będziemy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku hasło przewodnie obchodów to: „Zainwestuj w Naszą Planetę”.

W związku z tym zachęcamy do włączenia się w działania propagujące to ważne wydarzenie.

  • Od 20 do 26 kwietnia na korytarzu szkolnym będą się pojawiały propozycje siedmiu Eko-wyzwań na każdy z tych dni.

 

  • Ogłaszamy również

konkurs na wiersz/ rymowankę o tematyce ekologicznej

Zadaniem uczestników konkursu będzie ułożenie wiersza lub rymowanki o tematyce ekologicznej – nawiązujących w treści do Dnia Ziemi, do działań propagujących ochronę środowiska, poszanowanie dla naszej planety.

W konkursie mogą wziąć udział jedynie prace autorskie (ułożone samodzielnie przez uczestników konkursu), dotąd niepublikowane.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-8.

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VIII.

Prace (podpisane z tyłu imieniem, nazwiskiem i klasą) można składać do 21.04.2022r. do p. Anny Bugały lub p. Eweliny Malcharczyk (można je także przesyłać poprzez platformę Teams do wyżej wymienionych pań).

 

  • Podziel się pomysłem na domowy upcycling – nie wyrzucaj odpadów, wykorzystaj je w inny sposób, nadaj im nowe życie. Prace można przynosić do 21.04.2022r.