Wybory parlamentarne w Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich

19 października w Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich odbyła się symulacja wyborów parlamentarnych. Wybory zorganizowane zostały w ramach ogólnopolskiej akcji Młodzi głosują pilotowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach programu  uczniowie i uczennice szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotowują i przeprowadzają w swoich szkołach wybory powszechne. Dodatkowo organizują działania edukacyjne i prowadzą lokalne projekty młodzieżowe zachęcające do uczestnictwa w wyborach, np. debaty, kampanie profrekwencyjne.
W pietrowickim gimnazjum została powołana komisja wyborcza, która przygotowała lokal i punktualnie o 8.00 udostępniła go wyborcom, czyli gimnazjalistom. Wybory zakończyliśmy o godzinie 12.00, po czym komisja przystąpiła do liczenia głosów. Uprawnionych do głosowania w gimnazjum w Pietrowicach Wielkich było 177 uczniów. Oddano 116 głosów ważnych oraz 1 głos nieważny. Frekwencja wyniosła 66 %. Wyniki przedstawia załączony protokół. Akcję możemy uznać za udaną.

Protokół wyniku wyborów

Rajd rowerowy po gminie Pietrowice Wielkie

Już po raz piąty odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy po gminie Pietrowice Wielkie. 3 października dwudziestoosobowa grupa cyklistów przemierzała przepiękne szlaki rowerowe naszej gminy.

Start rajdu miał miejsce przy Centrum Społeczno – Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich. Następnie trasa prowadziła przez: Żerdziny, Pulów, Kornice, Pietrowice Wielkie, Samborowie. W sumie rowerzyści przejechali około 25 kilometrów. Zakończenie rajdu odbyło się w szkole w Samborowicach przy wspólnym ognisku i zabawach ruchowych.

Przejazd odbywał się głównie drogami tzw. transportu rolniczego, które również wyśmienicie pełnią rolę szlaków rowerowych. Głównymi celami rajdu było promowanie aktywnego, rodzinnego wypoczynku, a także propagowanie szeroko pojętej turystyki rowerowej w  naszej gminy. Można śmiało stwierdzić, że infrastruktura rowerowa, tj. rozległe asfaltowe i szutrowe drogi rowerowe,  są nie tylko bardzo dobrą reklamą naszej gminy, ale także  wzorcem godnym do naśladowania dla gmin ościennych. Wśród uczestników rajdu byli także goście z Raciborza wraz z najmłodszym cyklistą sześcioletnim Tymkiem.

Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji Zespołu Szkół w Pietrowicach Wielkich za pomoc i wsparcie przy organizowaniu rajdu . Gorąco dziękujemy również pracownikom szkoły w Samborowicach za gościnę i wspaniałą atmosferę.