Warszawa da się lubić…

Warszawa to w tym roku szkolnym najpopularniejszy kierunek wycieczek w Szkole Podstawowej w Pietrowicach Wielkich. Niektórzy uczniowie mieli okazję dwukrotnie w bardzo krótkim czasie odwiedzić stolicę Polski.

Na szczególną uwagę zasługują dwie darmowe wycieczki do Warszawy. W jednej uczestniczyli młodsi w drugiej starsi uczniowie pietrowickiej szkoły. W obydwu wyjazdach brali udział uczestnicy projektu „Z nami osiągniesz sukces a nauka stanie się przyjemnością” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najciekawsze miejsca i zabytki Warszawy. Obowiązkowym i najatrakcyjniejszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, w którym zwiedzający mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia na interaktywnych wystawach oraz uczestniczyć w warsztatach i pokazach naukowych.

 

Łowcy cząstek promieniowania kosmicznego zajęli III miejsce w kraju.

Szkolny Zespól MorcikTeam zajął  III miejsce w kraju i otrzymał zaproszenie na uroczystą Galę Łowców Cząstek do Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie.

„Smartfonowe obserwatorium to istny ocean możliwości i fascynująca przygoda naukowa, w którą warto się włączyć. Bo nawet śpiąc, można pracować dla światowej nauki”.

Grupa uczniów z naszej szkoły – MorcikTeam brała udział w międzynarodowym eksperymencie fizycznym, polegającym na rejestrowaniu cząstek promieniowania kosmicznego docierającego do ziemi. Co to jest promieniowanie kosmiczne? Jest to promieniowanie, które dociera do ziemi z kosmosu. Promieniowanie kosmiczne składa się głównie  z protonów (90% cząstek), cząstek alfa (9%), elektronów (ok. 1%) i nielicznych cięższych jąder. Promieniowanie kosmiczne jest jednym z najważniejszym źródeł wiedzy o naszym wszechświecie i o budowie materii. Na czym polega eksperyment? Na rejestrowaniu promieniowania kosmicznego za pomocą smartfonu. Po wgraniu odpowiedniego oprogramowania smartfon zamienia się w potężne narzędzie badawcze – wyłapuje cząstki docierające do ziemi i za pomocą internetu, przekazuje dane do centrum obliczeniowego mieszącego się w  Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Czytaj dalej Łowcy cząstek promieniowania kosmicznego zajęli III miejsce w kraju.

Szkolny Dzień Sportu

Dnia 17.06.2019 r. miał miejsce Szkolny Dzień Sportu.

Na początku na sali gimnastycznej odbył się apel porządkowy, przekazano informacje na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji. Następnie wszyscy udali się na boisko i uczestniczyli w rozgrzewce. Uczniowie rywalizowali w konkurencjach lekkoatletycznych, meczach piłki nożnej oraz piłki ręcznej.

Dziewczęta z Pietrowic wicemistrzyniami Polski w finale”Ręczna na Orliku”

Dziewczęta z Pietrowic wicemistrzyniami Polski w finale”Ręczna na Orliku”

            W dniach 12-14.06.2019 w hali Kalisz Arena trwało  wielkie święto piłki ręcznej. O tytuły mistrzów Polski Orlików walczyły 32 drużyny dziewcząt i chłopców, które zwycięsko zakończyły kwalifikacje wojewódzkie. To finał wielkiej ogólnopolskiej akcji „Ręczna na Orliku”, którą Fundacja Orły Sportu  organizuje przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz we współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce. Przypomnieć należy, że do akcji w całej Polsce przystąpiło prawie osiem tysięcy dzieci z roczników 2008 i 2009 szkół podstawowych.

Czytaj dalej Dziewczęta z Pietrowic wicemistrzyniami Polski w finale”Ręczna na Orliku”

Bezpieczne wakacje

13.06. 2019r. w Szkole Podstawowej w Pietrowicach Wielkich odbyły się zajęcia z panem dzielnicowym Piotrem Badurczykiem w 3 grupach wiekowych. Była pogadanka o bezpieczeństwie podczas wakacji ( kąpiele, maszyny i sprzęt rolniczy, poruszanie się rowerem/skuterem, roztropność w kontaktach z obcymi).

Na zakończenie starsi uczniowie mogli sprawdzić działanie alkoholu i narkotyków na ich organizm poprzez ćwiczenia w alkogoglach i narkogoglach.

Bezpiecznych i szczęśliwych wakacji!

Dorota Olbrich, pedagog szkolny

Dzień Sportu – 17.06.2019 (poniedziałek)

8.00 –  Spotkanie w swoich klasach wraz z wychowawcami (sprawdzenie obecności, zasady BHP podczas zajęć sportowych),

8.10 – Apel na małej sali (p. dyrektor – Bezpieczne Wakacje ),

8.30 –  Wspólna rozgrzewka na boisku ORLIK  dla wszystkich uczniów,

8.50 –  Biegi sprinterskie z podziałem na kategorie wiekowe:

  • dz/ch klasy I-II
  • dz/ch klasy IV-VI
  • dz/ch klasy 7, 8 i gimnazjum

9.30 – Rozgrywki sportowe

CHŁOPCY- boisko zielone

  • mecz piłkarski dla chłopców z klas I i II SP,
  • turniej piłkarski klasy IV- VI SP,
  • turniej piłkarski klasy 7, 8 i klasy gimnazjalne,

DZIEWCZYNY- boisko czerwone

  • mecz w piłkę ręczną dla dziewczyn  z klas I i II SP,
  • turniej w piłkę ręczną  klas IV – VI oraz klas 7, 8 i gimnazjum,

Hala sportowa:

  • turniej w piłkę siatkową klas IV – VI oraz klas 7, 8 i gimnazjum

 

Klasy  I, II SP zajęcia dodatkowe na małej sali gimnastycznej, plac zabaw, kibicowanie na orliku , hali gimnastycznej, zajęcia w swoich klasach – opieka wychowawcy klas

Chłopcy piłka nożna (na dolnym ORLIKU) opiekun R. Antczak,   M. Jaskot – wychowawcy klas,

Dziewczęta piłka ręczna, siatkowa (na boisku czerwonym oraz hali sportowej)  opiekun M. Kępa – wychowawcy klas

 

Odjazdy godzina 12:30 (dzieci dojeżdżające oczekują na swoje autobusy w świetlicy)

Obiad: od godziny  11.00 klasy I-VI ,  pozostałe klasy do godziny 11.30

W tym dniu liczy się tylko dobra zabawa – nie wynik sportowy !!!