Życzliwi i szczęśliwi

W dniach od 18- 22 listopada w naszej szkole miały miejsce obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień, na które złożyło się wiele ciekawych i wychowawczych przedsięwzięć.

Uczniowie każdej z klas po przeprowadzonych lekcjach wychowawczych stworzyli plakaty dotyczące szeroko rozumianej życzliwości. Podsumowanie wszystkich działań odbyło się na apelu. Uczniowie klasy Va przedstawili program dotyczący wspomnianej wartości. W każdym zespole  została wybrana Królowa bądź Król Życzliwości, a więc osoba pomocna innym, przyjazna, uśmiechnięta. W trakcie apelu wszystkim wyróżnionym wręczono medale. Oto zwycięzcy: I a- Antoni Szarata, I b- Mateusz Wysocki, II a- Weronika Staniek, II b- Natalia Niestrój, III a- Fabian Kępa, III b- Natalia Dűrschlag, V a- Emilia Kępa, V b- Paweł Kubanek, VI a – Marta Koloch, VI b- Michał Fleszer, VI c Maja Rosa, VII a- Tomasz Trompeta, VII b – Rafał Kudla, VII c- Alan Knura, VIII a- Karol Wilczek, VIII b- Maria Ziegler.

Nagrody otrzymali również laureaci szkolnego konkursu na wiersz lub rymowankę: Karol Pestkowski, Marta Songin, Roksana Kaszta, Marta Koloch, Julia Tomczonek, Julia Kamińska, Milena Wąchała, Karolina Kubik, Sylwia Wieder.

Na koniec obchodów tego święta na całą społeczność szkolną czekała słodka niespodzianka- „uśmiechnięte” ciasteczko. Akcję koordynowały : Dorota Olbrich, Anna Łyczko i Urszula Florian. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom, nauczycielom i Samorządowi Uczniowskiemu.

Święto Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi Pluszowy Miś, w związku z tym biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas I do wspólnej zabawy.

We wtorek na 3. lekcji uczniowie wraz ze swoimi pluszakami zeszli do świetlicy szkolnej, gdzie powitała ich radosna piosenka o misiu. Na spotkaniu dzieci wysłuchały fragmentu książki Janiny Porazińskiej „Przygody Czarnego Noska”, zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi niedźwiedzi oraz obejrzały fragment filmu „Miś Uszatek”. Zorganizowano także plebiscyt na największego i najmniejszego misia.
Właścicielem największego misia była Michalina Szulc, a właścicielem najmniejszego misia była Wiktoria Skrzyszowska.

„Cyberprzemoc, bezpieczny Internet” oraz „Zamiast hejtu, bezpieczeństwo w sieci”

Takimi tematami uczniowie naszej szkoły zajmowali się poniedziałkowym przedpołudniem. To zdecydowanie aktualne problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie.

Aktorzy z Krakowskiego Impresariatu Artystycznego Rondo w ramach warsztatów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży zwrócili szczególną uwagę na coraz częstsze zjawisko cyberprzemocy wśród uczniów – publikowaniu wyzwisk, obraźliwych zdjęć w Internecie, nagrywaniu potajemnie filmów telefonami komórkowymi. Ten rodzaj przemocy potrafi być szczególnie niebezpieczny i trudny do wykrycia, ponieważ choć oddziałuje silnie na środowisko szkolne, nie odbywa się w nim bezpośrednio. Pokrzywdzeni uczniowie często nie wiedzą dokąd mogą się zwrócić o pomoc, nie znają swoich praw. Zajęcia pomagają uczniom zrozumieć specyfikę komunikacji internetowej, poznać swoje prawa i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy lub jak samemu pomóc. Innym celem spotkania było m.in. poszerzenie świadomości wokół zjawiska hejtowania, zaprezentowanie sposobów reagowania na tego typu treści, poszukiwanie alternatywnych sposobów wyrażania swojej opinii. Kolejnym aspektem warsztatów było ostrzeżenie najmłodszych przed nawiązywaniem znajomości z osobami z Internetu oraz podawanie im informacji o sobie i rodzinie.

Działania zostały sfinansowane przez KRPA.

Organizator zajęć, pedagog Dorota Olbrich

Dzień Życzliwości

W ramach szkolnych obchodów Dnia Życzliwości pragniemy się podzielić pierwszym efektem naszych działań.

 

Uczniowie klas I -III z wielką radością i zaangażowaniem pozowali do hasła ” Życzliwi i szczęśliwi”. Pragniemy, aby dzisiejsze świętowanie znalazło odniesienie również w kolejnych dniach nauki szkolnej.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Szanowni Rodzice!

Szanowni Rodzice!

W ostatnim czasie obserwujemy, że w polskim społeczeństwie rośnie akceptacja wobec wulgarnego słownictwa. Dotyczy to również młodych ludzi, czyli Państwa dzieci. Choć większość deklaruje, że pojawiają się one jedynie pod wpływem silnych emocji, takie słownictwo wydaje się towarzyszyć nam na co dzień, w zwyczajnych rozmowach. Wulgarne słownictwo kierowane jest do koleżanki /kolegi i często przyczynia się do narastania niechęci wobec innych. Przykłady takich zachowań znajdujemy w filmach dla dzieci ( np. Lego: Przygoda). W kontekście sytuacyjnym ma to już poważne znaczenie.

Innym problemem jest swoboda z jaką dzieci i młodzież używają  wulgaryzmów oraz słów niecenzuralnych. Osoba  używająca słów niecenzuralnych wydaje się wtedy „silniejsza” i „doroślejsza”.

Dla części dzieci określenia „głupek”, „wariat”, „psychol” czy „idiota” stały się już rodzajem zwrotów koleżeńskich. Młodzi ludzie często używają ich również określając własne zachowanie. Temu sprzyjają niestety również niektóre media. Taka tendencja nie prowadzi do zrozumienia, w jaki sposób rodzaj komunikacji wpływa na relację, ani w jaki sposób przykre określenia oddziałują na ludzką psychikę.

Rodzicu:

 • Nie śmiej się ze śmieszących cię zwrotów u małego dziecka
 • Sprzeciwiaj się, kiedy twoje dziecko używa wulgaryzmów
 • Każdy nawyk można zmienić, chociaż bywa to trudne i żmudne
 • Daj przykład dbając o kulturę języka we własnym domu

Pedagog Dorota Olbrich

Z okazji Dnia Życzliwości, przypadającego na 21 listopada

Wieczór filmowy

Piątkowy wieczór 15 listopada postanowiliśmy spędzić inaczej niż zazwyczaj. O godzinie 17:30 spotkaliśmy się w sali nr 9, która w tym dniu zamieniła się w salę kinową. Rozpoczął się seans filmu pt.: „Cudowny chłopak”.
Oglądaliśmy go z zapartym tchem, bacznie śledząc losy głównego bohatera. Śmialiśmy się i wzruszaliśmy razem z nim. Po seansie rozmawialiśmy o tym, co nas poruszyło, a następnie każdy z nas napisał, jakie przesłanie wyniósł z filmu. Po tym wieczorze zapamiętamy nie tylko, że najważniejsze jest to, co mamy w środku, ale też to, że musimy brać odpowiedzialność za nasze słowa, które mogą ranić innych. Wiemy już, że empatia i wrażliwość są wielką siłą, która może zmieniać świat na lepsze!

 

Dziękujemy pani Ewelinie Malcharczyk, pani Lucynie Flegel i pani Annie Łyczko za towarzyszenie nam w tym dniu.

 

Uczniowie klas V i VI

Winy rodziców nie piętnują dzieci!

Stowarzyszenie Piękne Anioły pomaga dzieciom najuboższym, a co się z tym wiąże, często piętnowanym i wykluczanym. Pomagając, nie patrzymy na rodziców, opiekunów, tylko na samo dziecko i to jemu chcemy pomóc.

Chcemy zwrócić uwagę na tragedię dziecka osoby skazanej. Często kilkulatek musi udźwignąć ciężar bycia dziecka „kryminała”.

Stygmatyzacja i wykluczenie to duży problem społeczny. Dzieci rodziców osadzonych mogą „odsiedzieć  wyrok” rodzica tylko z pomocą i zrozumieniem otoczenia.

Funkcjonariusze zakładu karnego starają się budować u skazanych postawy empatyczne i kształtować pozytywne więzi z osobami bliskimi, w celu poprawy ich społecznego funkcjonowania. Uczą odpowiedzialności i podejmowania ról rodzicielskich, stwarzają możliwości i warunki sprzyjające kontaktowi ojca lub matki pozbawionych wolności z dziećmi.

Zachęcamy do udziału w tej akcji dzieląc się słodyczami!

 I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

Słodycze można przynosić do gabinetu psychologa szkolnego – sala nr 30 (II piętro).

Wywiadówka i spotkanie z psychologiem szkolnym


Serdecznie zapraszamy rodziców 18 listopada 2019r.  

Wywiadówka dla rodziców uczniów klas V-VIII odbędzie się o godzinie 17.00

Rodziców uczniów klas I-III zapraszamy o godzinie  16.30  na spotkanie psychoedukacyjne z psychologiem szkolnym pt. „Mój brat, moja siostra. Jak rozumieć i wspierać relacje między rodzeństwem?”. 

„Pięć Dni Życzliwości”

18 – 22 LISTOPAD 2019

W związku z Dniem Życzliwości, który przypada 21 listopada, zaplanowaliśmy w szkole następujące działania:

 1. „Życzliwi i szczęśliwi” – pod tym hasłem kryje się możliwość zrobienie sobie zdjęcia, w osłonie „szczęścia i życzliwości”.
 2. Proponujemy wychowawcom i nauczycielom przeprowadzenie zajęć nt. życzliwości. Efektem zajęć niech będzie praca w formie plakatu, afisza, mapy myśli i skojarzeń itp. i przekazanie jej organizatorom.
 3. W czwartek na lekcji 4 zapraszamy wszystkich na apel, który przygotowuje klasa VA.
 4. W czwartek będziemy częstować wszystkich wchodzących do szkoły uśmiechniętym ciasteczkiem.
 5. Każda klasa wybiera „króla i królową życzliwości”. Ogłoszenie wyników na apelu w czwartek; przekazanie informacji o wynikach do organizatorów w środę.
 6. Ogłaszamy konkurs na najciekawszą rymowankę związaną z życzliwością – termin oddawania prac do wtorku.

Organizatorzy:

 • SU z Urszulą Florian
 • Psycholog Anna Łyczko
 • Pedagog Dorota Olbrich