Wieczór filmowy

Piątkowy wieczór 15 listopada postanowiliśmy spędzić inaczej niż zazwyczaj. O godzinie 17:30 spotkaliśmy się w sali nr 9, która w tym dniu zamieniła się w salę kinową. Rozpoczął się seans filmu pt.: „Cudowny chłopak”.
Oglądaliśmy go z zapartym tchem, bacznie śledząc losy głównego bohatera. Śmialiśmy się i wzruszaliśmy razem z nim. Po seansie rozmawialiśmy o tym, co nas poruszyło, a następnie każdy z nas napisał, jakie przesłanie wyniósł z filmu. Po tym wieczorze zapamiętamy nie tylko, że najważniejsze jest to, co mamy w środku, ale też to, że musimy brać odpowiedzialność za nasze słowa, które mogą ranić innych. Wiemy już, że empatia i wrażliwość są wielką siłą, która może zmieniać świat na lepsze!

 

Dziękujemy pani Ewelinie Malcharczyk, pani Lucynie Flegel i pani Annie Łyczko za towarzyszenie nam w tym dniu.

 

Uczniowie klas V i VI

Winy rodziców nie piętnują dzieci!

Stowarzyszenie Piękne Anioły pomaga dzieciom najuboższym, a co się z tym wiąże, często piętnowanym i wykluczanym. Pomagając, nie patrzymy na rodziców, opiekunów, tylko na samo dziecko i to jemu chcemy pomóc.

Chcemy zwrócić uwagę na tragedię dziecka osoby skazanej. Często kilkulatek musi udźwignąć ciężar bycia dziecka „kryminała”.

Stygmatyzacja i wykluczenie to duży problem społeczny. Dzieci rodziców osadzonych mogą „odsiedzieć  wyrok” rodzica tylko z pomocą i zrozumieniem otoczenia.

Funkcjonariusze zakładu karnego starają się budować u skazanych postawy empatyczne i kształtować pozytywne więzi z osobami bliskimi, w celu poprawy ich społecznego funkcjonowania. Uczą odpowiedzialności i podejmowania ról rodzicielskich, stwarzają możliwości i warunki sprzyjające kontaktowi ojca lub matki pozbawionych wolności z dziećmi.

Zachęcamy do udziału w tej akcji dzieląc się słodyczami!

 I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

Słodycze można przynosić do gabinetu psychologa szkolnego – sala nr 30 (II piętro).

Wywiadówka i spotkanie z psychologiem szkolnym


Serdecznie zapraszamy rodziców 18 listopada 2019r.  

Wywiadówka dla rodziców uczniów klas V-VIII odbędzie się o godzinie 17.00

Rodziców uczniów klas I-III zapraszamy o godzinie  16.30  na spotkanie psychoedukacyjne z psychologiem szkolnym pt. „Mój brat, moja siostra. Jak rozumieć i wspierać relacje między rodzeństwem?”. 

„Pięć Dni Życzliwości”

18 – 22 LISTOPAD 2019

W związku z Dniem Życzliwości, który przypada 21 listopada, zaplanowaliśmy w szkole następujące działania:

 1. „Życzliwi i szczęśliwi” – pod tym hasłem kryje się możliwość zrobienie sobie zdjęcia, w osłonie „szczęścia i życzliwości”.
 2. Proponujemy wychowawcom i nauczycielom przeprowadzenie zajęć nt. życzliwości. Efektem zajęć niech będzie praca w formie plakatu, afisza, mapy myśli i skojarzeń itp. i przekazanie jej organizatorom.
 3. W czwartek na lekcji 4 zapraszamy wszystkich na apel, który przygotowuje klasa VA.
 4. W czwartek będziemy częstować wszystkich wchodzących do szkoły uśmiechniętym ciasteczkiem.
 5. Każda klasa wybiera „króla i królową życzliwości”. Ogłoszenie wyników na apelu w czwartek; przekazanie informacji o wynikach do organizatorów w środę.
 6. Ogłaszamy konkurs na najciekawszą rymowankę związaną z życzliwością – termin oddawania prac do wtorku.

Organizatorzy:

 • SU z Urszulą Florian
 • Psycholog Anna Łyczko
 • Pedagog Dorota Olbrich

Święto Szkoły

07 listopada w rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej – Curie obchodziliśmy Święto Szkoły. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia poświęcona patronce. Po odśpiewaniu hymnu szkoły uczniowie w krótkich scenkach przybliżyli pracę i osiągnięcia Wielkiej Polki, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Apel zakończyła piosenka „Radość najpiękniejszych dni” w wykonaniu Ewy. Wszystkim występującym oraz odpowiedzialnym za nagłośnienie serdecznie dziękujemy.

W tym szczególnym dla szkoły dniu wójt gminy – Pan Andrzej Wawrzynek wraz z inspektorem do spraw oświaty –  Panią Cecylią Pawlasek wręczyli nagrody wyróżniającym się sportowcom, czyli drużynie piłkarek ręcznych z klas piątych, które zdobyły wicemistrzostwo Polski w swojej grupie wiekowej. Nagrodę otrzymał także Kamil Legan z klasy VII, zdobywca dwóch medali (srebro i brąz) w mistrzostwach Polski w ju–jitsu.  Kamil trenuje w Raciborskim Klubie Brazylijskiego Ju- jitsu „Łamator”. Nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych tak spektakularnych sukcesów.

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek, w związku z tym biblioteka szkolna ogłosiła konkurs czytelniczo-plastyczny na ulubioną postać bajkową. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III i cieszył się dużą popularnością. Wpłynęło 35 prac plastycznych.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w poszczególnych grupach klasowych :

 • Wiktoria Achtelik kl. Ia
 • Natalia Niestrój kl. IIb
 • Martyna Okrent kl. IIIb

Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Odżywiam się zdrowo przez cztery pory roku

5 listopada uczniowie klasy II A i  II B zaprosili swoich kolegów z klas pierwszych i trzecich na przedstawienie  ,,Na straganie” oraz  ,,Gdzie się kryją witaminy?”. W ten sposób drugoklasiści zachęcali do jedzenia warzyw i owoców. Przypomnieli, że zdrowe pożywienie jest  źródłem cennych składników odżywczych, potrzebnych do wzrostu i rozwoju organizmu. Na pożegnanie goście drugoklasistów dostali pamiątkowe mini plakaty oraz duży zastrzyk witamin czyli jabłka i marchewki.