Festiwal Perspektyw 2018

18 października uczniowie klas trzecich oddziału gimnazjalnego oraz ósmych Szkoły Podstawowej w liczbie 135, kolejny raz wzięli udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Realizując zagadnienia Szkolnego Programu Profilaktyczno – Wychowawczego oraz Doradztwa Zawodowego zapoznali się z zawodową ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych w Raciborzu oraz z niektórymi zakładami pracy. Stoiska przygotowane przez szkoły zapraszały swoją atrakcyjnością, pomysłowością. Uczniowie mieli jedyną okazję zobaczenia  tak bogatej oferty szkolnictwa zawodowego. Festiwal niewątpliwie przysłuży się do łatwiejszego wyboru dalszego kierunku kształcenia. Poniżej zdjęcia z Areny Rafako, na której odbył się festiwal.

Szkolny koordynator przedsięwzięcia, pedagog D. Olbrich

ŚRODA, 24 PAŹDZIERNIKA, STARTUJEMY..

Do czego?

Drodzy uczniowie, będziecie  się mierzyć ze sobą. Razem z nauczycielami i Samorządem Uczniowskim proponujemy dwa dni w miesiącu bez telefonu, tabletu itp. Będą to zawsze środy. Będziemy Was informować o tym niezwykłym dniu.

Dlaczego zaplanowaliśmy takie działanie? Liczymy, że polepszycie relacje towarzyskie, poprawicie oceny, będziecie na siebie częściej spoglądać i uśmiechać się do siebie. Niektórzy zdążą zjeść śniadanie, skorzystać z toalety i punktualnie trafić na lekcje. W sumie, same pozytywy.

W najbliższą środę (24.10)  SU proponuje „ Belgijkę” na dwóch dłuższych przerwach, na każdym korytarzu.

Podsumowując, zachęcamy, aby w środę telefony odpoczywały  w domu.

Rada! Kto przyniesie, może zostawić u pedagoga/ psychologa szkolnego i odebrać po lekcjach.

Ciekawostka/ niespodzianka! Na „klasę bez telefonu” czeka nagroda.

 

POWODZENIA!

 

Pedagog: D. Olbrich, psycholog: A. Łyczko, opiekun SU: U. Florian, Samorząd Uczniowski

Nagrody dla nauczycieli

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 15 października 2018  aktualni i emerytowani pracownicy oświaty gminy Pietrowice Wielkie spotkali się w Centrum Społeczno – Kulturalnym  w Pietrowicach Wielkich. Wójt gminy, Pan Andrzej Wawrzynek oraz inspektor ds. oświaty, Pani Cecylia Pawlasek, wręczyli Nagrody Wójta m.in. nauczycielom naszej szkoły: Pani Alicji Zajonc  i Panu Łukaszowi Kąsiowi.

Serdecznie gratulujemy!

Dzień Edukacji Narodowej

W tak ważnym dniu w roku szkolnym, w dniu święta wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz życzliwości.

 

Żywa lekcja historii „Od utraty niepodległości do powstań śląskich”

W dniu 9 października 2018 r. uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w „żywej lekcji historii” , która jest jednym z wielu elementów nawiązujących do obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w naszej szkole.

Lekcja ta została przedstawiona przez dwuosobową grupę miłośników historii, członków ATENY – Agencji Artystycznej, na co dzień zajmującej się przeprowadzaniem dla szkół i placówek oświatowych żywych lekcji historii.

Uczniowie mieli okazję w niekonwencjonalny sposób przypomnieć sobie lub poznać treści o czasach trudnych dla naszej ojczyzny, bowiem rok 1795, czyli rok upadku państwowości polskiej, powstania narodowe – listopadowe, styczniowe, Wiosna Ludów, utworzenie Księstwa Warszawskiego, Królestwo Polskie, I wojna światowa, powstania śląskie i plebiscyty na terenie Polski po odzyskaniu niepodległości zostały przedstawione w naszej szkole.

Uczestnikami tej żywej lekcji byli sami uczniowie, którzy wcielili się w postacie historyczne z XIX i początku XX wieku. Przed oczami uczniów zaprezentowali się m. in. Napoleon Bonaparte, w którym tak wielką nadzieję upatrywali Polacy po utracie niepodległości; polski legionista stanął jak żywy przed widzami, by zaprezentować swoje umiejętności żołnierskie; powstańcy śląscy wykazali się wielkim patriotyzmem w walce z wrogiem.

Taka niecodzienna lekcja okraszona humorem bardzo podobała się uczniom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, a o to właśnie chodziło.

Spotkanie z policjantem

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów 2 października 2018 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu – asp. szt. Piotrem Badurczykiem Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w ruchu drogowym.
Dzieci miały okazję również porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy oraz  zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi osobami. Pan policjant przestrzegał również dzieci przed zagrożeniami ze strony obcych osób, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

Sukces Jakuba Weinera

Miło nam poinformować, że nasz uczeń Jakub Weiner znalazł się w gronie laureatów, zdobywając III miejsce w kategorii recytacja w Konkursie Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Tu wszędzie jest nasza ojczyzna”. Finałowy koncert laureatów odbył się w niedzielne popołudnie 7. października na Zamku Piastowskim. Jakubowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

CODE WEEK w naszej szkole

 

9 października zakończyła się akcja Code Week 2018.
W ramach tej akcji uczniowie mieli okazję zapoznać  się z szeroko rozumianą sztuką programowania  – kodowania. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się pokazy Piotra Koszeli (IIIa gim), Artura Makarowskiego (VIIIb) i Patricka Bernardta (IIIb gim). Piotr demonstrował stworzone przez siebie gry: Mario i Minecraft,  Artur programy wykonane w Scratchu: samolot, labirynt, tabliczkę mnożenia, a Patrick roboty wykonane w technologii Lego mindstroms ev 3.

Code Week skupia  wokół sztuki programowania ponad pól miliona fanów nowych technologii  z 37 europejskich krajów. Organizatorami szkolnej  edycji Code Week byli nauczyciele informatyki z naszej szkoły.

Więcej o europejskiej akcji na stronie https://codeweek.eu/