Webinarium eTwinning pt. Kreatywne wykorzystanie smartfona

28 października, klasa VIIC wzięła udział w szkolnym webinarium eTwinning dotyczące kreatywnego wykorzystania smartfonów.. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach Global Media and Information Literacy Week 2021, którego organizatorem jest UNESCO. Edukacja medialna i walka z dezinformacją są również tematami przewodnimi w programie eTwinning na rok 2021.

Tematyka webinarium: Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę jak potężne urządzenia nosimy w swoich kieszeniach/torebkach. Telefon przestał być narzędziem za pomocą którego wysyłamy sms, rozmawiamy za pomocą połączeń głosowych czy robimy zdjęcia. Obecny telefon to superkomputer o prędkości obliczeniowej porównywalnej do superkomputerów z lat ubiegłych. Czujniki w które są wyposażone obecne telefony pozwalają stworzyć z tych niepozornych urządzeń wirtualne laboratorium o niespotykanych dotąd możliwościach. Sprawdźmy jak może wyglądać nowoczesna lekcja.

Prelegentem podczas webinarium był pan Łukasz Gierek –  nauczyciel przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu, wykładowca akademicki. MIEExpert, MIEFellow, Global Learning Mentor. Wyróżniony i zaliczony do grona 100 osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2019 r. przez kapitułę ekspertów oraz praktyków skupionych wokół Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce.

Granty PPGR – wsparcie dla rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nabór wniosków na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej (zwanych dalej PPGR). Głównym celem programu Granty PPGR jest wyeliminowanie ograniczeń związanych z dostępem do komputera i internetu, które pojawiły się w czasie pandemii COVID-19 i związaną z nią nauką zdalną.

 

 • Granty PPGR: link
 • Więcej informacji: link

UKS START Pietrowice Wielkie na II miejscu w Ogólnopolskim Turnieju w Głuchołazach

W dniach 22-24.10.2021 w malowniczych Głuchołazach odbył się VII Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Gór Opawskich.

W zawodach uczestniczyło 8 zespołów, , czyli każdy zespół miał do rozegrania 7 spotkań, systemem każdy z każdym. Dziewczęta z Pietrowic wygrały pięć spotkań,  dwa przegrał, co w ostatecznym rezultacie dało im 2 miejsce  w końcowej klasyfikacji w kategorii Młodziczek. Nagrodę za najlepszą zawodniczkę zespołu otrzymała Urszula Kowalska.

Wyniki spotkań:

 1. Vambresia Wąbrzeźno I – UKS START Pietrowice Wielkie 12:17
 2. UKS START Pietrowice Wielkie – UKS Bukowia Buk II 26:11
 3. Vambresia Wąbrzeźno II – UKS START Pietrowice Wielkie 12:15
 4. UKS START Pietrowice Wielkie – SPR Olkusz I 16:7
 5. UKS START Pietrowice Wielkie – UKS Bukowia Buk I  9:13
 6. SPR Olkusz II – UKS START Pietrowice Wielkie 14:7
 7. UKS START Pietrowice Wielkie – Zagłębie Lubin 13:9

Klasyfikacja końcowa miejsca I-III:

 1.  miejsce  UKS Bukowia Buk I
 2.  miejsce  UKS START Pietrowice Wielkie
 3.  miejsce  Vambresia Wąbrzeźno I

Skład zespołu: Stosiek Martyna, Ducka Kinga, Weiner Anna, Sapa Julia, Gorczowska Julia, Panek Martyna, Kowalska Urszula, Newerla Ewelina, Panek Klaudia, Siwoń Natalia, Koloch Marta, Duda Oliwia, Kępa Emilia

Trener: Kępa Marek

Halowe Mistrzostwach Powiatu Raciborskiego w Lekkiej Atletyce

W środę 20 października grupa 17 uczniów Szkoły Podstawowej z Pietrowic Wielkich reprezentowała naszą szkołę na zawodach z lekkiej atletyki. Rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach wiekowych: rocznik 2011 i młodsi, 2010/2009 oraz 2008/2007. Uczniowie mogli startować w jednej z wybranych konkurencji: bieg na 60m, 300m, 600m (dla dziewcząt) i 1000m (dla chłopców) oraz skok w dal. Lekkoatleci z Pietrowic uzyskali bardzo dobre wyniki sportowe i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Wyniki:

Skok w dal:

 • F. Kępa (klasa 5a) – I miejsce (kategoria wiekowa 2009/2010)

60m:

 • I. Pytel (klasa 4b) – I miejsce (kategoria wiekowa 2011 i młodsi)
 • A. Stiebler (klasa 7a) – II miejsce (kategoria wiekowa 2007/2008)
 • F. Gotzmann (klasa 8a) – biegnąc w finale doznał kontuzji (w serii eliminacyjnej I miejsce) (kategoria wiekowa 2007/2008)
 • N. Dűrschlag (klasa 5b) – III miejsce w serii eliminacyjnej (kategoria wiekowa 2009/2010)
 • M. Lamaczek (klasa 5b) – IV miejsce w serii eliminacyjnej (kategoria wiekowa 2009/2010)

300m:

 • E. Newerla (klasa 7a) – I miejsce (kategoria wiekowa 2009/2010)
 • P. Newerla Klasa 8c) – II miejsce (kategoria wiekowa 2007/2008)
 • M. Głombik (klasa 4b) – IV miejsce (kategoria wiekowa 2011 i młodsi)
 • E. Sciborski (klasa 7a) – IV miejsce (kategoria wiekowa 2007/2008)
 • D. Gawlik (klasa 7a) – V miejsce (kategoria wiekowa 2009/2010)

600m:

 • E. Kępa (klasa 7a) – V miejsce (kategoria wiekowa 2009/2010)
 • M. Sciborski (klasa 7a) – V miejsce (kategoria wiekowa 2007/2008)
 • M. Koloch (klasa 8a) – VI miejsce (kategoria wiekowa 2007/2008)
 • K. Bugdoł (klasa 8a) – VII miejsce (kategoria wiekowa 2007/2008)

1000m:

 • F. Rzeszótko (klasa 4b) – I miejsce (kategoria wiekowa 2011 i młodsi)
 • K. Frańczuk (klasa 7a) – II miejsce (kategoria wiekowa 2007/2008)

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

CodeWeek 2021

 

20.10.2021 odbył się w naszej szkole CodeWeek 2021. Podczas całodziennej akcji poznawano sztukę programowania robotów Lego  Mindstorms EV3 i robotów zbudowanych na bazie Arduino. Można było również podziwiać projekty uczniowskie, wykonane w oparciu o programowalną płytkę Arduino. Uczniowie przedstawili następujące projekty Arduino: wyświetlacz – matryca LED, wyświetlacz LCD, licznik osób, pierścienie z diodami LED RGB, okulary LED, zegar – termometr. Uczestnikami projektu byli uczniowie z klasy VIIIb: Mateusz Marcinek, Oliver Sylwester, Dominik Pientka i Oliver Brachman, a opiekunem Jan Tokar.

Więcej zdjęć na dysku internetowym: zdjęcia codeweek 2021

Relacja filmowa – włącz głośniki

 

Pewnego razu … we Wrocławiu

19 października beneficjenci projektu For Us For Others programu English Teaching udali się do Wrocławia, by wziąć udział w bajkowej sesji zdjęciowej z wrocławskimi krasnoludkami. Uczniowie przygotowują się do zrealizowania ostatniego działania projektowego pt. „Młodzież – dzieciom”. Zdjęcia zostaną wykorzystane do stworzenia foto-książki projektowej, jak również w czasie odwiedzin w klasach uczniów 1 -3 oraz grup przedszkolnych. Nie zdradzamy jednak szczegółów planowanych spotkań, ale już teraz zapewniamy, że będzie kolorowo, bajkowo i jak zawsze językowo, bo angielski to fajny język i wcale nie taki obcy 🙂

 

 

Festiwal Perspektyw dla uczniów klas ósmych i ich rodziców

Tegoroczna edycja Festiwalu Perspektyw odbędzie się 20 i 21 października. Podczas transmisji zostaną zaprezentowane: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 Mechanik w Raciborzu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu oraz Liceum Sztuk Plastycznych.

Prezentacje będą przeplecione konkursami z atrakcyjnymi nagrodami, przeznaczonymi zarówno dla indywidualnych zwycięzców, jak i najbardziej aktywnej szkoły i klasy. Z tego powodu można przynieść i korzystać w tym czasie z telefonów komórkowych.

Uczniowie klas ósmych pozostają w czasie festiwalu w jednej sali. (lekcja 2,3 i 4)

link do spotkania 

Bezpłatne zdjęcia do legitymacji szkolnej

Uczniowie szkół, którzy nie mają legitymacji szkolnej, szturmem odwiedzają sekretariat na początku roku szkolnego, żeby wyrobić ten dokument. Do tej pory wyrobienie legitymacji wiązało się z wizytą w studiu fotograficznym. W tym roku, uczniowie mogą nieodpłatnie wykonać zdjęcia do legitymacji przy użyciu swojego smartfona. “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu – zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” to akcja, która trwa tylko do 10 listopada!

W ramach akcji udostępniono dwa nowoczesne kreatory ‒ Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com. Dzięki tym narzędziom oraz wykorzystywanym przez nie sztucznej inteligencji, otrzymasz pewność, że Twoje zdjęcie spełni wszystkie kryteria legitymacji szkolnej. Dodatkowo, tło z Twoich fotografii zostanie usunięte. Fotografia zostanie również odpowiednio wykadrowana i przycięta do wyznaczonych rozmiarów.

Przygotowanie lub wgranie zdjęcia na stronę PhotoAiD.com lub Passport Photo Online jest bardzo proste i trwa tylko krótką chwilę! Wystarczy wybrać zdjęcie z Twojej galerii w smartfonie lub przygotować nową fotografię, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami w celu uzyskania zdjęcia do legitymacji szkolnej.

Legitymacja szkolna jest oficjalnym dokumentem uczniowskim. Zdjęcie do tego rodzaju dokumentu musi spełniać określone warunki. Oto kilka z nich:

 • jasne, jednolite tło,
 • odsłonięta, równomiernie oświetlona twarz,
 • pozycja na wprost,
 • oczy zwrócone na wprost, zwrócone w kierunku obiektywu aparatu,
 • odpowiedni poziom kontrastu,
 • wysoka jakość fotografii.

Po wykonaniu wszystkich kolejnych kroków, otrzymasz zestaw składający się z 4 fotografii do legitymacji. Pozostało Ci tylko udać się do miejsca, w którym można wydrukować zdjęcia. Później należy złożyć gotowe zdjęcia do legitymacji szkolnej w sekretariacie. Pamiętaj, że bezpłatne zdjęcia do legitymacji szkolnej można wykonać tylko do 10 listopada!

Linki odsyłające do bezpłatnych narzędzi:

https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

CodeWeek 2021 w Naszej Szkole

20 października odbędzie się   akcja europejskiego  projektu CodeWeek.  20 października (środa) będzie można obejrzeć efekty programowania robotów Lego i systemów mikrokontrolerów Arduino. Co to jest Arduino?  Arduino to platforma programistyczna oparta na płytce z kontrolerem (procesorem). Za pomocą Arduino można tworzyć różne interaktywne obiekty wykorzystując język programowania C++. Serdecznie zapraszamy na pokaz w środę 20 października od godziny 10:35 – korytarz, pierwsze piętro.

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty życzymy cierpliwości, wytrwałości i radości płynącej z Waszej codziennej pracy. Niech źródłem satysfakcji będą dla Was liczne osiągnięcia i sukcesy Waszych wychowanków.