Święto Pluszowego Misia

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Historia tego święta rozpoczyna się w 1902 roku. Wówczas prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek, zainspirowany obejrzaną historią, postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów.
Najbardziej popularne pluszowe misie to: Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem.

Bajka o Misiu Łasuchu

Zapobieganie hejtowi wśród dzieci i młodzieży

W ramach realizacji Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu, został nagrany spot o charakterze profilaktycznych. Skierowany jest głównie do rodziców.

Hejt to mowa nienawiści i forma przemocy, która jest łatwo dostępna, nie wymaga wielkiego wysiłku intelektualnego ani żadnych nakładów finansowych. Ludzie raniący słowem często usprawiedliwiają siebie przed sobą oraz przed innymi, że mają prawo do krytyki i że kieruje nimi szczerość. Czym innym jest jednak wyrażenie uwag w dobrej wierze, aby pobudzić rozmówcę do refleksji, a czym innym krytykowanie w celu wyrzucania własnych frustracji i spowodowania złego samopoczucia u innej osoby.  Hejt ma na celu wywołanie negatywnych emocji u adresata, zranienie go, wyśmianie lub obrażenie. Na intencjach osoby krytykującej opiera się właśnie różnica między krytyką a hejtem.

Zapraszam do zapoznania się ze spotem.

Dorota Olbrich, pedagog szkolny.

Drodzy czytelnicy!

W trakcie nauki zdalnej zachęcam do skorzystania z platformy internetowej Ninateka.

Udostępniane są na niej zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.

Ninateka włączyła się do akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Cała Polska czyta dzieciom – kampania społeczna prowadzona od 2001 roku przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Program ma na celu propagowanie codziennej lektury najmłodszym jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju. Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Zachęcam do wysłuchania słuchowiska „Szewczyk Dratewka” czytanego przez aktora Jacka Kawalca oraz wiersza Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” w wykonaniu aktora Jerzego Stuhra.

Dzielny szewczyk Dratewka przemierza kraj wzdłuż i wszerz, naprawiając ludziom buty i niosąc pomoc. Któregoś dnia trafia do ponurego zamczyska, w którym zła wiedźma więzi piękną królewnę.

https://ninateka.pl/film/szewczyk-dratewka-janina-porazinska

Najmniejszy na świecie podróżnik zjeździł już niemal cały świat. Tym bardziej męczy go fakt, że jeszcze nigdy w życiu nie widział wieloryba.

https://ninateka.pl/film/pan-maluskiewicz-i-wieloryb-julian-tuwim

Starszych czytelników zachęcam do obejrzenia i wysłuchania fragmentów „Pana Tadeusza” wg scenariusza Adama Hanuszkiewicza.

Hanuszkiewicz nie starał się fabularyzować eposu. Nie pisał ani nie wydobywał z poematu dialogów – rozdzielił tekst wśród aktorów, dobranych wiekiem, wyglądem, charakterem do Mickiewiczowskich postaci i ubranych w stosowne kostiumy. Za tło dał im plansze odpowiednie do sytuacji. Aktorzy prowadzą narrację, grając jednocześnie role. Nie ma pełnych planów, dominują zbliżenia i ujęcia najwyżej do pasa. Co więcej, nie ma kontaktu między aktorami – to seria monologów.

https://ninateka.pl/film/pan-tadeusz-adam-hanuszkiewicz

Miłego słuchania i oglądania!

Rocznica odzyskania niepodległości

11 Listopada obchodzimy i świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości.

Wiele pokoleń walczyło o Polskę, pracowało, poświęcało się i tworzyło kulturę narodową. Niech w zadumę tego dnia, wprowadzi nas piękny wiersz Marii Konopnickiej pt. „Ojczyzna”.

„Ojczyzna”

Ojczyzna moja – to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,
Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.
Ojczyzna moja – to wioski i miasta,
Wśród pól lechickich sadzone od Piasta;
To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki,
Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki.
Czytaj dalej Rocznica odzyskania niepodległości

Zawieszenie zajęć stacjonarnych od 9 listopada

Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Lekcje odbywać się będą na platformie TEAMS.

Do lekcji można dołączyć bezpośrednio z aplikacji Teams zainstalowanej na telefonie lub z pomocą komputera.
Wszelkie problemy związane ze zdalnym nauczaniem proszę zgłaszać wychowawcy poprzez e-dziennik lub telefonicznie do informatyka szkolnego tel 32 419 80 13 wew 26.