Drodzy Absolwenci i Szanowni Rodzice!

Poniżej został opublikowany Informator Naborowy do szkół ponadpodstawowych, który zawiera ofertę edukacyjną szkół z Powiatu Raciborskiego na rok szkolny 2020/2021.

W związku z pandemią koronawirusa terminy rekrutacji uległy zmianie i na chwilę obecną nie są znane. Będziemy na bieżąco informować Was o zmianach. Proponuję również zapoznanie się ze stronami internetowymi szkół, które będą zamieszczały informacje i aktualizacje.

Nie wszystkie szkoły są zamieszczone w Informatorze Naborowym. W takim przypadku proponuję zapoznać się z ofertą bezpośrednio na stronie danej szkoły.

Korzystając z okazji pragnę przypomnieć o konieczności pozyskania praktyki do nauki zawodu w szkole branżowej, co jest warunkiem przyjęcia do szkoły.

W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.

Pedagog szkolny, Dorota Olbrich

INFORMATOR NABOROWY

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

23 kwietnia to  ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega .

W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki,

  • Światowa Stolica Książki to tytuł, który przyznawany jest co roku.  Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki.
  • Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. W 2016 roku tytuł ten otrzymał Wrocław, który na zakończenie obchodów stworzył Światowy Hymn Książki.
  • Tekst hymnu to wiersz Tadeusza Różewicza pt.„Włosek poety”. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

 

Tadeusz Różewicz

Włosek poety

Poeta to na pewno ktoś

Słuchajcie głosu poety

Choćby ten głos

był cienki jak włos

Jak jeden włos Julietty

Jeśli się zerwie włosek ten

to nasza nudna kula

upadnie w ciemność

Czy ja wiem

albo się zbłąka w chmurach

Słyszycie Czasem wisi coś

na jednym włosku wisi

Dziś włoskiem tym poety glos

Słyszycie

Ktoś tam słyszy

 

Prawa autorskie

23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.

Jak sobie poradzić w trudnych chwilach?

„Każda trudność, przed którą udało ci się prześlizgnąć, wróci jako duch zakłócający wypoczynek”.
(Fryderyk Chopin)

  1. Zaakceptuj trudne chwile; nie stawiaj im oporu.

Trudne chwile zawsze się pojawiają. Dzięki nim możemy się nauczyć wielu nowych rzeczy. Są ważne dla naszego rozwoju.

  1. Unikaj zachowań, które stawiają cię w roli ofiary. Nie stawiaj się w roli ofiary.

Często lepiej się czujemy w roli ofiary, co jest zupełnie ludzkim nawykiem. Tylko co nam przyniesie fakt, że nie weźmiemy odpowiedzialności za to, co się dzieje wokół nas?

  1. Poczuj wdzięczność do życia.

Zamknij oczy i oddychaj głęboko, często tylko tyle i aż tyle. Wystarczy.

  1. Pamiętaj, że wszystko cały czas się zmienia.

Proponuję słowa „ to też minie”. Czasem trzeba odczekać chwilę i pozwolić na powrót do normy.

  1. Znajdź coś nowego.

W takiej sytuacji jak ta możemy tę trudność uznać jako wyzwanie do czegoś nowego. To może być szansa, aby dowiedzieć się o sobie czegoś nowego lub nauczyć się być cierpliwym.

  1. Przyjmij, że wszystko może być możliwe.

Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji. Zachowaj spokój i rozsądek, wtedy poradzisz sobie w trudnej dla siebie sytuacji.

 

Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia oraz dobrego samopoczucia,
pedagog szkolny Dorota Olbrich.