Egzamin ósmoklasisty – język obcy

Egzamin z języków obcych kończy egzamin ósmoklasisty. Nasi uczniowie w większości pisali egzamin z języka angielskiego, a także z języka niemieckiego. Każdy egzamin językowy sprawdza następujące umiejętności:  słuchanie ze zrozumieniem (pytania do nagrań), czytanie ze zrozumieniem (pytania do tekstu, uzupełniane luk ) i tworzenie wypowiedzi.

Fotorelacja – galeria zdjęć

 

Egzamin ósmoklasisty – matematyka

Kolejny dzień egzaminu ósmoklasisty, to dzień królowej nauki. Uczniowie mieli do rozwiązania 15 zadań zamkniętych i 4 zadania otwarte. Nie zabrakło zadań na wykorzystanie twierdzenia Pitagorasa, pojawiły się proporcje, działania na potęgach i pierwiastkach, a także zadanie związane z obliczaniem prędkości. Większość naszych ósmoklasistów mówiła po egzaminie, że zadania były łatwe :).

Fotorelacja – galeria zdjęć

 

Egzamin ósmoklasisty – j.polski

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego już za nami. Nasi uczniowie musieli się zmierzyć z „Zemstą” Aleksandra Fredry. Dodatkowo była rozprawka lub napisanie opowiadania, w którym spotkało się bohatera z obowiązkowej lektury szkolnej. Zapraszamy do fotorelacji.

Fotorelacja – galeria zdjęć

Globalna szkoła. Razem o migracjach

Grupa realizująca projekt metodą storytellingu  nie zwalnia tempa. Tym razem wzięliśmy udział w warsztatach online prowadzonych przez migrantów. Byli to: Sara, która wyemigrował wraz z rodzicami z objętej wojną Syrii oraz Kuban, który z powodów politycznych opuścił Kirgistan. Oboje dzielili się z nami swoimi przeżyciami i  doświadczeniem. Grupa powoli zmierza do finału projektu. Za nami warsztaty oraz spotkania, które sami zorganizowaliśmy. W trakcie realizacji projektu rozmawialiśmy z osobami, które przebywały kilka lat za granicą, np. we Włoszech lub Wielkiej Brytanii. Spotkaliśmy się również z uchodźcami z Ukrainy. Czas na opracowanie zebranego materiały oraz prezentację.

Opowieści migracyjne w klasie Vb

„Inne, nie znaczy gorsze”
Uczniowie kl. Vb uczestniczyli w zajęciach dotyczących migracji i wielokulturowości.
Celem zajęć było przybliżenie tematu migracji, wskazanie jej rodzajów, omówienie zjawiska różnic
międzykulturowych oraz uwrażliwienie uczniów na specyfikę doświadczenia
wielokulturowości. W trakcie zajęć zaprezentowany został film pt. „ Opowieść o migracji
Krystyny i Łukasza”, który poprzedzony został zgromadzeniem przez uczniów informacji na
temat Szwecji – państwa, do którego wyjechało polskie małżeństwo. Na przykładzie Krystyny i Łukasza
uczniowie zastanawiali się wspólnie, co może się wydarzyć, kiedy zdecydujemy się na spotkanie z inną kulturą, Z czym wiąże się doświadczenie wielokulturowości? Co może dać?
Jakie niesie ze sobą wyzwania? Po zajęciach uczniowie doszli do wniosku, że wielokulturowość może być
bardzo pozytywnym zjawiskiem, dzięki poznaniu kultury, zwyczajów innych państw, stajemy się bogatsi o nowe przeżycia i doświadczenia.
Zajęcia przeprowadziła Pani Halina Maślanka, nauczycielka języka polskiego oraz bibliotekarz naszej szkoły.

Globalna szkoła. Razem o migracjach

W ramach realizowanego od marca programu ,,Globalna szkoła. Razem o migracjach”, w naszej szkole odbyły się dedykowane wyłącznie dla nas warsztaty online. Poprowadziła je Pani Hanna Zielińska, kulturoznawczyni, trenerka antydyskryminacyjna oraz animatorka kultury. Motywem przewodnim warsztatów był tzw. storytelling, a więc metoda którą nasi uczniowie realizują projekt. Przypominamy, że w ramach projektu rozmawiamy z osobami z doświadczeniem migracyjnym, zarówno z kraju, jak i z zagranicy (np. uchodźcami z Ukrainy).

Teatr niejedno ma imię- Theater has many names

Wydarzenie  w pietrowickiej szkole było podsumowaniem  udział w projekcie „ Pietrowiccy nauczyciele w działaniu”, który został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej“. Działania promowały interdyscyplinarną pracę poprzez STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).

Na początku bieżącego roku szkolnego kilkoro nauczycieli doskonaliło swój warsztat pracy na zagranicznych szkoleniach na Maderze i Krecie. Nowo nabytymi umiejętnościami podzielili się z innymi nauczycielami i powstał pomysł, aby  przygotować  projekt edukacyjny, którego motywem przewodnim stał się teatr. Finałowy pokaz pracy nauczycieli i uczniów miał miejsce 27  i 28 kwietnia, w tym również podczas spotkania z rodzicami. Czytaj dalej Teatr niejedno ma imię- Theater has many names