Kolejna środa bez telefonów…..

Drodzy uczniowie!

Po raz trzeci zmierzyliście się z trudnym zadaniem jakim jest nie korzystanie z telefonów komórkowych w szkole. Z tej okazji pragnę szczególnie  pochwalić klasę IIID, brawo! Z powodu trwających egzaminów próbnych na długich przerwach nie proponowaliśmy Wam alternatywnych sposobów spędzenia przerwy.  Zauważyłam grupki osób, które grały w statki, uczyły się tańczyć lub po prostu ze sobą rozmawiały. O to chodzi! Wiem, że korzystanie z komórek jest jedną z największych zmian cywilizacyjnych, ale czy rzeczywiście nie jesteście w stanie obejść się bez telefonu? Oto klasy, które nie korzystały lub prawie nie korzystały z telefonów: wszystkie oprócz VIIIA, VIIIB, IIIA, IIIC, VA, VC. Pozdrawiam i do następnej środy bez telefonu czyli 05 grudnia 2018r.

Pedagog, Dorota Olbrich

Święto Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi Pluszowy Miś w związku z tym biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas I i II do wspólnej zabawy.

W piątek na 2-lekcji wraz ze swoimi pluszakami uczniowie zeszli do sali gimnastycznej, gdzie powitała ich radosna piosenka o misiu. Na spotkaniu dzieci wysłuchały fragmentu „Misia Paddington”, zapoznały się z ciekawostkami dotyczącym niedźwiedzi oraz obejrzały również fragment filmu „Miś Uszatek”.

Zorganizowano także plebiscyt na największego i najmniejszego misia. Właścicielem największego misia był Filip Cyranka z kl. Ia, a właścicielem najmniejszego misia była Milena Niżborska z kl. IIa.

Warsztaty prowadzone przez Laboratorium Nauk Przyrodniczych Eureka

23 listopada 2018 roku klasy piąte wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez Laboratorium Nauk Przyrodniczych Eureka.

Na otaczające nas zjawiska spoglądaliśmy z punktu widzenia trzech nauk: matematyki, chemii i fizyki.

 

„MATEMATYKA I KARTKA PAPIERU”

Składanie kartki papieru. Długość kartki papieru. Potęga kartki papieru. Geometria kartki papieru.

 

ZOBACZYĆ „NIC” CZYLI CZY POWIETRZE ISTNIEJE?

Czy możemy powietrze zobaczyć, dotknąć, usłyszeć lub poczuć? Z czego składa się powietrze? Czy wszystkie składniki powietrza mają takie same właściwości?

 

„NIECH CIĘ LICHO PORWIE, DANIELU BERNOULLI!”

Kilka słów o rodzie sławnego Daniela… Jak zachowuje się powietrze w ruchu? Zaczęło się od latawców, czyli dwa łyki aerodynamiki. Co wspólnego z Bernoullim ma rozpylacz? Zabawki Bernoulliego.

Thanksgiving Day – dzień kultury amerykańskiej w naszej szkole

Święto Dziękczynienia ( Thanksgiving Day) jest to święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada jako pamiątka pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku. Według legend pielgrzymi i Indianie podzielili się swoim posiłkiem i zasiedli do jednego stołu. W naszej szkole niezwykle ważny jest język angielski i kultura krajów anglojęzycznych  (większość klas ma cztery lub pięć godzin języka angielskiego w tygodniu), dlatego uczniowie klasy IIIA gimnazjum zostali zaangażowani w przybliżenie tego święta całej społeczności szkolnej.  Oprócz przystrojenia klasy na wzór klas amerykańskich upieczono ponad 400 ciasteczek oraz przygotowano prezentacje w języku polskim dla młodszych klas oraz angielskim dla starszych uczniów. W naszym wspólnym świętowaniu wzięli również udział uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły z Krawarza, dla których prezentacja została przetłumaczona na język czeski. Materiały, które posłużyły nam do przystrojenia klasy oraz produkty zakupione do pieczenia ciasteczek, zostały sfinansowane ze środków finansowych programu z English Teaching, a wszystkie przygotowania odbywały się podczas zajęć projektowych „Experience, Explore, Enjoy English!

Anna Przysiężniuk

 

Szlachetni po raz piąty!

 

Szanowni rodzice, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły,

Po raz piąty zdecydowaliśmy się na wzięcie udziału w Szlachetnej Paczce. Mieliśmy bardzo trudne zadanie, komu takiego wsparcia udzielić. Corocznie wybieraliśmy rodziny wielodzietne, z bardzo dużymi potrzebami. W tym roku uznaliśmy, że pomożemy osobie samotnej, schorowanej, która nie otrzymuje wsparcia z programu rządowego (tzw. dodatek rodzinny 500 plus) i która rzeczywiście jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Wybór ten padł na Panią Annę (57 lat), która mieszkała do niedawna wraz ze swoimi rodzicami. Opieka nad nimi była dla niej bardzo ważna, dlatego zrezygnowała ona z podjęcia pracy i zajęła się schorowanymi rodzicami. Niestety teraz ona sama zmaga się z wieloma chorobami takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroba serca i przez to nie ma możliwości podjęcia żadnej pracy oraz nie może za bardzo podjąć działań, aby zmienić swoje życie. Na przychód składa się zasiłek z OPS (900zł). Po odliczeniu kosztów utrzymania (780zł) pozostaje jej 120zł na miesiąc. Pani Anna mieszka w bardzo trudnych warunkach, bez łazienki i kuchni a pomimo tego się nie poddaje. Dodatkowo choroba sprawia, że nie może podjąć pracy, ale pomimo tego stara się żyć godnie. Ciągły kontakt z siostrą sprawia, że kobieta uśmiecha się i czeka na lepsze dni. Pani Ania uwielbia uprawiać swój ogródek.

Czytaj dalej Szlachetni po raz piąty!

Dąb Niepodległości

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości na terenie naszej szkoły posadziliśmy ,,Dąb Niepodległości”. Mamy nadzieję, że drzewo będzie długo jeszcze przypominało o wielkiej rocznicy, jak i o naszym skromnym trudzie.

Bieg Niepodległości

9 listopada 2018 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole ,,Bieg Niepodległości”. W inicjatywnie uczestniczyli uczniowie klas sportowych IV-VI SP. Przed biegiem, uczniowie musieli uporać się z krótkim quizem historycznym wokół problematyki odzyskania niepodległości. Na starcie stanęło 50 uczniów, którzy wspólnie mieli do pokonania dystans dwóch kilometrów. W ten symboliczny sposób razem przebiegliśmy całe 100 kilometrów.

Światowy Dzień Życzliwości

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. W związku z tym chcemy podzielić się życzliwością z naszymi kolegami i koleżankami, którzy z uwagi na swoją sytuację potrzebują jej więcej. Naszą pomoc kierujemy w stronę oddziału ogólnopediatrycznego znajdującego się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Zbieramy kredki, mazaki, kolorowanki, bloki, plastelinę itd., które następnie przekażemy dzieciom. Akcja trwa od 21 (tj. środa) do 23 listopada (tj. piątek).
Rzeczy należy przynosić do gabinetu psychologa – sala nr 30.
Koordynatorem akcji jest psycholog szkolny oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem.

100 zadań z matematyki na 100 – lecie niepodległości Polski

W ramach setnej rocznicy odzyskania niepodległości samorząd uczniowski  we współpracy z nauczycielami matematyki zorganizował akcję pt. ,,100 zadań na 100 – lecie niepodległości Polski”. Punktualnie o godz. 8:00 wybrani uczniowie klas IV-VIII SP oraz III Gimnazjum  mierzyli się z niełatwą materią matematyczną w postaci stu zadań. Zadania zostały specjalnie wybrane przez naszych nauczycieli, a konkretnie Panią Katarzynę Lenort, Ewę Sepioło oraz Urszulę Cieślę. Stopień trudności został dostosowany do możliwości naszych matematycznych asów, w zależności od wieku i wymagań przewidzianych w podstawie programowej dla danej klasie. Wszystkie zdania zostały wykonane poprawnie, w czasie jednej godziny lekcyjnej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom naszego matematycznego przedsięwzięcia.