Nasza Patronka

Maria Skłodowska- Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Mając sześć lat rozpoczęła naukę w szkole. Od początku interesowały ją przedmioty ścisłe- matematyka, fizyka i chemia. W wieku 17 lat opuściła dom rodzinny i podjęła pracę guwernantki na folwarku pod Płockiem. Po trzech latach opuściła wieś i udała się na studia na paryską Sorbonę. W czasie studiów poznała i pokochała Piotra Curie. W 1895 roku wzięli ślub. Po ślubie zaczęli pracować razem. W 1898 roku odkryli pierwszy promieniotwórczy pierwiastek- polon. W 1902 roku udało im się odkryć drugi promieniotwórczy pierwiastek- rad, który okazał się być przełomem w dziedzinie medycyny. W 1903 roku za te odkrycia otrzymali Nagrodę Nobla z ziedziny fizyki. W 1906 roku zmarł Piotr Curie pozostawiając ją samą z dwójką małych dzieci- Ireną i Ewą. W 1910 roku Maria otrzymała metaliczny rad, dzięki któremu w 1911 otrzymała drugą już Nagrodę Nobla, tym razem z chemii. W czasie I wojny światowej leczyła i pomagała żołnierzom walczącym na froncie. Po wojnie dwukrotnie przyjechała do Polski. W 1932 roku uroczyście otworzyła Warszawski Uniwersytet Radowy. Zmarła w 1934 roku w Paryżu na anemię wywołaną promieniotwórczością radioaktywnych ciał.

Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich została nazwana jej imieniem w 1972 roku.

Maria Skłodowska- Curie – WIĘCEJ INFORMACJI