Bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu przez dzieci

Co to takiego Internet? To najnowocześniejsza technologia, która umożliwia nam kontaktowanie się ze znajomymi, przeglądanie wiadomości, robienie zakupów, rezerwowanie biletów i granie w gry. Przeniesienie wielu codziennych czynności do sieci pozwala nam bardziej cieszyć się rzeczywistością.  Czy rzeczywiście?

Drodzy Rodzice! Proszę podjąć działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności zainstalować i aktualizować oprogramowanie zabezpieczające. Co jakiś czas dochodzą do nas informacje związane z zagrożeniami korzystania m.in. z gier komputerowych, które są bardzo popularną formą rozrywki. Wspierają one rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci, poprawiają refleks i koordynację wzrokowo – ruchową. Nadmierne granie  może powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej oraz kontaktów z najbliższymi ( rodziną i kolegami ). Może doprowadzić do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywanie takich czynności jak jedzenie, spanie. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do uzależnienia. Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych osób oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest użycie siły. Proszę pamiętać, że mogą pojawić się gry, które zagrożą zdrowiu i życiu dzieci. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystko co pojawia się w Internecie jest bezpieczne i rozsądne. Tak więc, rozmawiajcie z dziećmi, dopytujcie o ich problemy i codzienne sprawy, spędzajcie razem czas, obserwujcie zachowanie swojego dziecka. Zwróćcie uwagę na ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, na to jakiej muzyki słucha i co ogląda. Upewnijcie się, że Wasze dziecko z powodu  korzystania z Internetu nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

                                                                                              Pedagog, Dorota Olbrich

 

Informacja dla Uczniów Gimnazjum i ich Rodziców!

4 kwietnia 2017r. o godz. 16.30 w budynku naszej szkoły, odbędą się po raz pierwszy Targi Edukacyjne z udziałem przedstawicieli wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Raciborzu, Cechu Rzemiosł oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Na spotkaniach będą pokazywane prezentacje multimedialne szkół, rozmowy z przedstawicielami szkół:  nauczycielami, dyrekcją oraz uczniami, możliwość  uzyskania informacji na temat  praktyki w nauce zawodu.

Drodzy Rodzice!

Zapraszamy Was do udziału w naszym przedsięwzięciu, aby wybór szkoły czy zawodu Waszego dziecka był zaplanowanym i przemyślanym procesem.

 

                                               Serdecznie zapraszamy!

Dyrekcja szkoły, pedagog i wychowawcy

 

Konkurs recytatorski

22 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski poezji dla dzieci. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 15 recytatorów z najmłodszych klas  II i III. Uczniowie prezentowali głównie wiersze Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Komisję zachwyciły niezwykłe deklamacje i dobrze dobrane utwory poetyckie.

Czytaj dalej Konkurs recytatorski

„Kangur”

Dnia 16 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”. Wzięło w nim udział 66 uczniów. Dość liczną grupę stanowili uczniowie klas II – III; była ich dziewiętnastka. Matematyczne zmagania trwały 75 minut. Uczniowie wyszli z nich z „połamanymi” głowami; zadania były naprawdę trudne. Teraz trzeba czekać do maja na wyniki…

Biwakowy weekend w Zespole Szkolno – Przedszkolnym na Ocicach

10 – 12 marca w Zespole Szkolno – Przedszkolnym na Ocicach odbył sie biwak raciborskich harcerzy i harcerek oraz zuchów ZHP. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Dnia Myśli Braterskiej, dlatego też goscili tam zuchy z Pietrowic Wielkich.

Zuchowie Gromady Czterolistnej Koniczynki przeżyli wiele wrażeń, ponieważ program biwaku był bardzo urozmaicony.

Katarzyna Flegel i Krzysztof Żerebecki zdeklasowali konkurencję!

XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie ,,Demokracja – Samorząd – Prawo” zorganizowany przez I LO w Raciborzu, należał do naszych wspaniałych uczniów! Zwyciężczynią została uczennica klasy IIA gimnazjum, Katarzyna Flegel, a II miejsce zajął Krzysztof Żerebecki, uczeń klasy IIIA. Finalistą konkursu został również Mateusz Błachut z klasy IIIA, zajmując 5 miejsce! Opiekunem całej trójki jest nauczyciel historii i wosu, Pan Łukasz Kąś. Oprócz nagród rzeczowych, Kasia i Krzysztof wyjadą w nagrodę do Parlamentu Europejskiego. Serdecznie gratulujemy!

O sukcesie więcej na: Artykuł

 

 

 

 

Powitanie WIOSNY w klasach II i III

Uczniowie klas II i III z wizytą u Wójta gminy i w okolicznych zakładach pracy.