Smak życia, czyli debata o dopalaczach

Program profilaktyki uniwersalnej „Smak życia czyli debata o dopalaczach” – (autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszka)
W województwie śląskim od początku 2015 roku 1600 osób zatruło się „dopalaczami”. W lipcu odnotowano tragiczny bilans zatruć, zmarły dwie osoby 19-latek, który najprawdopodobniej przyjął substancję o nazwie „mocarz”, oraz 24-latek w następstwie spożycia „rozpałki do grilla”. Ogółem w całym województwie odnotowano ponad 800 zatruć dopalaczami, 550 osób trafiło do szpitali. Ponadto od dnia 1 lipca 2015 r. zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii – m.in. o rozszerzenie listy substancji zakazanych o 114 nowych pozycji dotychczas zakwalifikowanych jako dopalacze.
Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo młodzieży Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Śląski Kurator Oświaty proponują kompleksowe działania profilaktyczne poprzez wprowadzenie w całym województwie programu profilaktyki uniwersalnej dla szkół gimnazjalnych pn. „Smak życia czyli debata
o dopalaczach”, autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszka. Nasze gimnazjum, uczestniczy właśnie w takim programie.
Program „Smak życia czyli debata o dopalaczach” został przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Cel :
• profilaktyka uzależnień i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu psychoaktywnych środków zastępczych w środowisku dzieci i młodzieży;
• dostarczenie młodym ludziom w wieku 13-15 lat podstawowych informacji
o kontekście używania tzw. dopalaczy i o samych „dopalaczach” w celu zwiększenia ostrożności uczestników i zmniejszania ich wartości na kontakty z tymi produktami;
• zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z korzystania z dopalaczy
Uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum będą realizować zadania programu na lekcjach wychowawczych oraz zajęciach warsztatowych z pedagogiem szkolnym.