Archipelag Skarbów

W ramach realizacji szkolnego Programu Profilaktyczno – Wychowawczego, w dniach 24-25.X. 2017r. w naszej szkole odbyła się realizacja profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Programem zostali objęci najstarsi uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. W czasie spotkania z rodzicami zaprezentowano cały zakres celów programu. Komentarz prowadzących zawarł wiele wskazówek co do sposobów skutecznego przekazu profilaktycznego w codziennej pracy wychowawczej w rodzinie. Szczególny akcent został położony na umiejętności dobrej komunikacji, które są niezbędne w wychowaniu nastolatka. Zostały podane wskazówki jak rozmawiać a dorastającymi dziećmi o ich osobistych sprawach, w tym zagadnieniu miłości i seksualności.

Spotkanie z nauczycielami miało charakter wykładu urozmaiconego prezentacją multimedialną oraz dialogiem z uczestnikami. Zaprezentowano cele programu „Archipelag gwiazd”, model profilaktyki zintegrowanej oraz wyniki badań nad młodzieżą wraz ze wskazówkami i wnioskami.

Najwięcej godzin z edukatorami programu spędzili uczniowie klas drugich i trzecich oddziałów gimnazjalnych. W ciągu dwóch dni brali aktywny udział w poznawaniu odpowiedzi na pytania:

Jak uniknąć uzależnienia od seksu, alkoholu czy narkotyków?

Jak radzić z gniewem i presją rówieśników?

Czym jest prawdziwa miłość i gdzie szukać autorytetów?

Podczas czterogodzinnych warsztatów młodzież zamienia się w poszukiwaczy skarbów: jest nimi głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Warsztaty prowadzone były w dynamiczny sposób. Informacje przekazywane są poprzez prezentacje multimedialne, quizy, krótkie filmiki i muzykę, ćwiczenia. Młodzież była zachęcana aby odpowiadać na pytania, głosować, a nawet śpiewać razem z trenerami „Szantę z Archipelagu Skarbów”. Chętni uczniowie z dnia na dzień przygotowali wiersze, plakaty, piosenki lub prezentacje komputerowe. Na koniec poproszono uczniów o  wrażenia i ocenę warsztatów. Oto wypowiedzi klas:

Naszym zdaniem warsztaty są bardzo przydatne, ponieważ poruszają problemy, które mogą nas dotyczyć. Pokazują również trudne życiowe sytuacje innych ludzi, z których możemy brać przykład” – IIA

„ Było pouczająco i relaksująco, czasem nudno. Dawało wiele do myślenia. Poznaliśmy wiele sposobów radzenie sobie w sytuacjach trudnych. Nauczyliśmy się być asertywnymi. Inaczej mówiąc, było to wskazówki do lepszego i dłuższego życia w miłości, w małżeństwie. Może to udoskonalić nasze życie towarzyskie jak i seksualne”- IIB

„Zgodnie z całą klasą uznaliśmy, że warsztaty były ciekawe i fascynujące. Były w nich poruszane trudne tematy dla młodzieży, lecz bardzo interesujące i delikatnie ukazane. Skłoniły one wszystkich do refleksji. Spodobała nam się również interakcja pomiędzy prowadzącymi a nami, słuchaczami. Mogliśmy wyjść na środek i wziąć chociaż najmniejszy udział w tych zajęciach ( konkursy, doświadczenia, itp.) – IIC

„Najbardziej podobały nam się różne wyzwania oraz zadania. Mogliśmy wyciągnąć wiele wniosków, które przydadzą się w dorosłym życiu” – IID

„Uświadomienie nas w różnych sprawach, przykłady z doświadczeniami innych ludzi, dobry sposób prowadzenia” – IIIA

„ Na Archipelagu dowiedzieliśmy się, że: warto poczekać z seksem; najpierw należy pomyśleć; prawdziwa miłość przetrwa wszystko, tylko trzeba na nią poczekać; każdy człowiek ma swoją pełną gwiazdę( uczucia, rozum, ciało, duch, więzi); trzeba umieć panować nad emocjami”

Na końcu galerii zdjęć zamieszczone zostaną prace konkursowe oraz tekst „ Szanty z Archipelagu Skarbów”.