Inny nie znaczy gorszy – migracja i wielokulturowość oczami uczniów klasy IVA

W dniu 15 czerwca 2022r. klasa 4a wzięła udział w zajęciach „Inny nie znaczy gorszy” mających na celu przybliżenie uczniom problemu związanego z migracją oraz wielokulturowością.

Dzieci pracowały w losowo dobranych grupach. Każda z grup miała za zadanie odpowiedzieć na pytania:

• Czego najbardziej potrzebuje migrant?
  • Jak nasza szkoła może pomagać migrantom?
  • Jakie jest twoje doświadczenie z wielokulturowością?
  • Co jest najtrudniejsze w zetknięciu z inną kulturą?

Uczniowie byli bardzo zaangażowani. Na koniec wyniki prac poszczególnych grup zostały zebrane w całość.

Zarówno dziewczynki jak i chłopcy stwierdzili, iż zajęcia te były bardzo pomocne dla nich. Pozwoliły im one uzmysłowić sobie, iż migrant posiadający własną kulturę oraz  tradycję nie jest gorszy od nich samych a wręcz przeciwnie może być dla nich inspiracją do poznawania nowego.

Uczniowie zdali sobie sprawę także, iż tak naprawdę każdy z nich mógłby stać się migrantem.

Zajęcia przeprowadziła Pani Jolanta Koterba, wychowawca klasy 4a, nauczycielka techniki, plastyki, religii oraz wychowania do życia w rodzinie.