Opowieści migracyjne w klasie Vb

„Inne, nie znaczy gorsze”
Uczniowie kl. Vb uczestniczyli w zajęciach dotyczących migracji i wielokulturowości.
Celem zajęć było przybliżenie tematu migracji, wskazanie jej rodzajów, omówienie zjawiska różnic
międzykulturowych oraz uwrażliwienie uczniów na specyfikę doświadczenia
wielokulturowości. W trakcie zajęć zaprezentowany został film pt. „ Opowieść o migracji
Krystyny i Łukasza”, który poprzedzony został zgromadzeniem przez uczniów informacji na
temat Szwecji – państwa, do którego wyjechało polskie małżeństwo. Na przykładzie Krystyny i Łukasza
uczniowie zastanawiali się wspólnie, co może się wydarzyć, kiedy zdecydujemy się na spotkanie z inną kulturą, Z czym wiąże się doświadczenie wielokulturowości? Co może dać?
Jakie niesie ze sobą wyzwania? Po zajęciach uczniowie doszli do wniosku, że wielokulturowość może być
bardzo pozytywnym zjawiskiem, dzięki poznaniu kultury, zwyczajów innych państw, stajemy się bogatsi o nowe przeżycia i doświadczenia.
Zajęcia przeprowadziła Pani Halina Maślanka, nauczycielka języka polskiego oraz bibliotekarz naszej szkoły.