Trzydniowa wycieczka do Lublina, Zamościa i Sandomierza

W dniach 16-18 maja uczniowie naszego gimnazjum udali się na Lubelszczyznę i Roztocze. Naszym celem pierwszego dnia był Lublin i jego zabytki m .in. Zamek Lubelski oraz Stare Miasto, zwłaszcza kamieniczki staromiejskie. Następnego dnia dotarliśmy do Zamościa, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniały renesansowy rynek z ratuszem na czele. Wspięliśmy się na okazałem mury obronne, by następnie dotrzeć do rotundy, a więc miejsca polskiej martyrologii z czasów II wojny światowej.  W ostatnim dniu wycieczki skierowaliśmy się do Sandomierza – miasta Wincentego Kadłubka, Jana Długosz, a od niedawne także niemniej znanego ojca Mateusza. Tam przeszliśmy słynnym Uchem Igielnym oraz spacerowaliśmy wąwozem Królowej Jadwigi. Na sandomierskim rynku mogliśmy podziwiać okazały renesansowy ratusz. Ponieważ wszystkie trzy miasta położone są na wschodzie Polski w ich historię wpisane zostały dzieje Żydów, Ormian, a nawet Greków. Ich dziedzictwo, często tragiczne losy przybliżył nam nasz przewodnik – Pan Edward Wieczorek. Warto dodać, że kilkoro naszych uczniów przygotowało ciekawe wystąpienia nt. wybranych obiektów na trasie naszej wycieczki, które następnie prezentowane były całej grupie. W podsumowaniu można z całą mocą stwierdzić, że była to bardzo rozwijająca wycieczka.

Zobacz więcej zdjęć