Bawarczyk w naszej szkole

Dnia 7 czerwca  odwiedził nas ciekawy gość z Bawarii, który bardzo pozytywnie zaskoczył młodzież naszej szkoły swoją nietuzinkową osobowością. Żakiet, kamizelka, spodnie w kolorze czarnym, koszula bez kołnierzyka, kolczyk w lewym uchu i kapelusz z bardzo szerokim rondem były podstawowymi elementami jego uniformu. Swój cały dobytek nosi w niewielkim zawiniątku, a podpiera się skręconym kijem. Młody Bawarczyk jest wędrownym czeladnikiem, przemierzającym świat. Podejmuje się pracy stolarza w zamian za miejsce noclegowe oraz coś do jedzenia. Czeladnicy, według tradycji sięgającej czasów średniowiecznych, mogli przystąpić do egzaminu mistrzowskiego, jeśli wybrali się na trzyletnią wędrówkę czeladniczą po świecie. Obecnie jest to wezwanie, które wybierają nieliczni. Jak wynika z opowiadań gościa, przemierzył on już siedem krajów m.in. Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Malezję, Holandię, Indie oraz Polskę. Obecnie zatrzymał się w Pietrowicach Wielkich, gdzie ciepło został przyjęty przez mieszkańców. Uczniowie z niezwykłym zainteresowaniem wysłuchali ciekawych opowieści z jego jednorocznej wędrówki po świecie i zadawali liczne pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

Tomasz Kretek