„Cyberprzemoc, bezpieczny Internet” oraz „Zamiast hejtu, bezpieczeństwo w sieci”

Takimi tematami uczniowie naszej szkoły zajmowali się poniedziałkowym przedpołudniem. To zdecydowanie aktualne problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie.

Aktorzy z Krakowskiego Impresariatu Artystycznego Rondo w ramach warsztatów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży zwrócili szczególną uwagę na coraz częstsze zjawisko cyberprzemocy wśród uczniów – publikowaniu wyzwisk, obraźliwych zdjęć w Internecie, nagrywaniu potajemnie filmów telefonami komórkowymi. Ten rodzaj przemocy potrafi być szczególnie niebezpieczny i trudny do wykrycia, ponieważ choć oddziałuje silnie na środowisko szkolne, nie odbywa się w nim bezpośrednio. Pokrzywdzeni uczniowie często nie wiedzą dokąd mogą się zwrócić o pomoc, nie znają swoich praw. Zajęcia pomagają uczniom zrozumieć specyfikę komunikacji internetowej, poznać swoje prawa i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy lub jak samemu pomóc. Innym celem spotkania było m.in. poszerzenie świadomości wokół zjawiska hejtowania, zaprezentowanie sposobów reagowania na tego typu treści, poszukiwanie alternatywnych sposobów wyrażania swojej opinii. Kolejnym aspektem warsztatów było ostrzeżenie najmłodszych przed nawiązywaniem znajomości z osobami z Internetu oraz podawanie im informacji o sobie i rodzinie.

Działania zostały sfinansowane przez KRPA.

Organizator zajęć, pedagog Dorota Olbrich