Dzień tolerancji

,, -JAKIE JEST TWOJE NAJWIĘKSZE ODKRYCIE?
-ŻE WYSTARCZY ABYM BYŁ, JAKI JESTEM.”- LISTOPADOWE ŚWIĘTA DOBROCI, TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI W KLASIE II b

Listopad to miesiąc bogaty w święta nietypowe, min. Światowy Dzień Dobroci, Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień.
Z tej okazji w klasie II b odbyły się zajęcia w obszarze profilaktyki wychowawczej i systemu wartości. Nie ma mowy o tolerancji i życzliwości bez dobroci. Dobroć to kierowanie się w postępowaniu życzliwością, poszanowaniem poglądów, opinii i upodobań ludzi, których spotykamy każdego dnia.
Uczniów klasy II b do tematyki wprowadziła bajka Justyny Lewickiej-Szczęsnej.
Każdy z nas przychodzi na ten świat jako diament- cudowny, błyskotliwy, piękny, z mnóstwem talentów i potencjałów. Każdy diament różni się od siebie- jest inny, ale wciąż cudny. Ten diament, idąc przez całe życie słyszy różne rzeczy o sobie, na swój temat. Kiedy słyszy coś wiele razy zaczyna w to wierzyć i słowa, które usłyszy zaczynają przykrywać jego blask, lecz on nadal pozostaje diamentem, tylko o tym nie pamięta.
Właśnie dziś dzieci odkrywały to, że należy szanować każdego bez względu na wyznanie, kolor skóry, status itd. Uczniowie uczyli się tego, iż należy być dla siebie nawzajem dobrym i życzliwym. Aby to wszystko zrozumieć dzieciom pomogło w tym proste ćwiczenie.
Uczniowie podchodzili do diamentu, przypominali sobie usłyszane nieprzyjemne zdania na swój temat i przykrywali chusteczką diament. Następnie odkrywali diamencik słowami przepełnionymi życzliwością i dobrocią np. ,,Jesteś wystarczająco dobry”, ,,Chcę Cię zrozumieć.”, ,,Jesteś cudem”. Zespół klasowy wykonał wspólnie plakat, na którym zostały zapisane życzliwe zdania, które dzieci wypowiedziały. Uczniowie wykonali również pracę plastyczną związaną z tematyką zajęć. Pamiętajmy, że ,,Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich”, a ,,Tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia.”
Zgodnie z intencjami UNESCO, ma to być czas refleksji nad naszymi postawami wobec innych.