Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Na spotkaniu z rodzicami w dniu 24 października i 6 listopada wychowawcy odczytali, a następnie przekazali rodzicom informacje dotyczące wpływu czytania na rozwój dziecka.

Drogi Rodzicu!

Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.

                                                                                                                                                                                                  Jim Trelease

Szanowni Państwo !

Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Chcemy, by wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie. Aby to osiągnąć, dziecko musi mieć kontakt z książką od najmłodszych lat. Rodzina odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. To w domu rodzinnym po raz pierwszy dzieci mają kontakt z książką, początkowo słuchając, później czytając baśnie. Słuchanie rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo oraz wyrabia wrażliwość. Wspólne czytanie  zacieśnia więź uczuciową miedzy rodzicami a dzieckiem, pozwala przyjemnie spędzić czas. Jest również zachętą dla dziecka do samodzielnej nauki czytania. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości. Wraz z rozwojem dziecko przechodzi do coraz bardziej wnikliwej lektury, samodzielnego doboru książek.

Drodzy Rodzice ! Zachęcajcie swe dzieci do częstego sięgania po książki, niech Internet nie będzie jedynym źródłem wiedzy i rozrywki. Regularna lektura usprawnia myślenie, rozwija zasób słownictwa, uczy wyrażania uczuć, utrwala ortografię. Książki także wychowują, dzieci utożsamiają się z bohaterami i utrwalają w ten sposób system wartości.

Szanowni Państwo! Czytanie i pisanie wspiera rozwój dziecka. Wyrobienie nawyku regularnego czytania może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. W tym roku nasza szkoła realizuje założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiliśmy bardzo dużo nowości czytelniczych do biblioteki szkolnej, zachęcamy uczniów do udziału w konkursach i wydarzeniach promujących czytelnictwo. Serdecznie zapraszamy więc do biblioteki po książki, które czekają na spragnionych przeżyć czytelników.

Czytajmy dzieciom i zachęcajmy, aby same sięgały po książki, bo jak twierdzi pani Irena Koźmińska – prezes fundacji „ Cała Polska czyta dzieciom” :

„Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.”