Szanowni Rodzice!

Szanowni Rodzice!

W ostatnim czasie obserwujemy, że w polskim społeczeństwie rośnie akceptacja wobec wulgarnego słownictwa. Dotyczy to również młodych ludzi, czyli Państwa dzieci. Choć większość deklaruje, że pojawiają się one jedynie pod wpływem silnych emocji, takie słownictwo wydaje się towarzyszyć nam na co dzień, w zwyczajnych rozmowach. Wulgarne słownictwo kierowane jest do koleżanki /kolegi i często przyczynia się do narastania niechęci wobec innych. Przykłady takich zachowań znajdujemy w filmach dla dzieci ( np. Lego: Przygoda). W kontekście sytuacyjnym ma to już poważne znaczenie.

Innym problemem jest swoboda z jaką dzieci i młodzież używają  wulgaryzmów oraz słów niecenzuralnych. Osoba  używająca słów niecenzuralnych wydaje się wtedy „silniejsza” i „doroślejsza”.

Dla części dzieci określenia „głupek”, „wariat”, „psychol” czy „idiota” stały się już rodzajem zwrotów koleżeńskich. Młodzi ludzie często używają ich również określając własne zachowanie. Temu sprzyjają niestety również niektóre media. Taka tendencja nie prowadzi do zrozumienia, w jaki sposób rodzaj komunikacji wpływa na relację, ani w jaki sposób przykre określenia oddziałują na ludzką psychikę.

Rodzicu:

  • Nie śmiej się ze śmieszących cię zwrotów u małego dziecka
  • Sprzeciwiaj się, kiedy twoje dziecko używa wulgaryzmów
  • Każdy nawyk można zmienić, chociaż bywa to trudne i żmudne
  • Daj przykład dbając o kulturę języka we własnym domu

Pedagog Dorota Olbrich

Z okazji Dnia Życzliwości, przypadającego na 21 listopada