Szlakiem rodów rycerskich

14 maja dzięki uprzejmości p. Brunona Stojera, badacza i miłośnika lokalnej historii grupa uczniów naszego gimnazjum udała się na wycieczkę edukacyjną szlakiem rodów rycerskich. Uczniowie odwiedzili kościół parafialny w Bogdanowicach. We wnętrzu kościoła mieli okazję zobaczyć XVI – wieczne płyty nagrobne rodu Bogdanowskich ze Ślimakowa. Ponadto w świątyni znajduje się XVIII – wieczny cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej Łaskawej przywieziony  do Bogdanowic z Monasterzysk położonych niedaleko Tarnopola (dziś to Ukraina). Z Bogdanowic udaliśmy się do Włodzienina, gdzie wspięliśmy się na wieżę widokową, będącą pozostałością po gotyckim kościele. W Nowej Cerekwi uczniowie dowiedzieli się, że miejscowość ta w średniowieczu była miastem, co potwierdza zachowany do dzisiaj rynek. Następnie udaliśmy się do Czech. W miejscowości Osoblaha zatrzymaliśmy się na dawnych cmentarzu żydowskim, datowanym na XIV w. W Bohusovie zwiedziliśmy ruiny średniowiecznego zamku, który był we władaniu rodu Fullsteinów – tych samych, którzy byli właścicielami Pietrowic Wielkich. W architekturze kościoła w Bohusovie wciąż widoczny jest wspaniały gotycki portal oraz gotyckie okna, zaś we wnętrzu znajdują się płyty nagrobne przedstawicieli rodu Fullsteinów.