Wpływ czytania na rozwój dzieci

17 maja w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie z rodzicami, na którym omówione zostały zagadnienia dotyczące  „ Wpływu czytania na rozwój dzieci”. Prelekcję wygłosiła  dr hab. Gabriela Kapica, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Opolskiego oraz PWST w Raciborzu,  która niemalże cały okres swego aktywnego życia zawodowego poświęciła dziecku oraz szeroko pojętemu procesowi jego edukacji. Pani profesor zwróciła uwagę, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa czytanie ze zrozumieniem. Zachęcała, aby rodzice poświęcali swój czas na czytanie dziecku od najmłodszych lat, by nie żałowali tych chwil, gdyż z pewnością zaprocentują one w dalszym życiu dziecka. Czytanie bowiem poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

Na zakończenie pani profesor przytoczyła kilka cytatów podkreślających rolę czytania oraz powiedział, że my dorośli powinniśmy robić wszystko, aby czytanie nie było dla dziecka karą, nie kojarzyło się z przymusem, ale by zawsze była to wspaniała zabawa i piękna przygoda.