,,Wołyń”

wolyn

W ramach pracy kółka historycznego, zorganizowany został wyjazd uczniów na film ,,Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Organizatorem oraz opiekunem grupy był p. Łukasz Kąś.

Akcja filmu ,,Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Główna bohaterka – Zosia Głowacka, ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśników, Ukraińcu Petrze. Ojciec Zosi (wbrew dziewczynie)  postanawia, że zostanie ona żoną bogatego gospodarza, wdowca i ojca dwójki dzieci. Wkrótce wybucha II wojna światowa i dotychczasowe, spokojne życie wioski odmienia radykalnie najpierw okupacja sowiecka, a potem atak Niemiec hitlerowskich na ZSRR w czerwcu 1941 roku. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń, wywołanych wzrastająca falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków ma miejsce latem 1943 roku. Wówczas to z rąk ukraińskich nacjonalistów giną tysiące Polaków, mordowanych często w niezwykle brutalny i okrutny sposób. Zosia znalazłszy się w ,,oku cyklonu” próbuje ocalić siebie oraz dzieci, którymi przyszło jej się zaopiekować.