Wpływ czytania na rozwój dzieci

Szanowny Rodzicu!

„Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką
możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania
mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz
radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu.”
Jim Trelease

Rodzina odgrywa nieocenioną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy bowiem kontakt z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać i rozwijać zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienia, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki musimy pamiętać my, nauczyciele, jak i Państwo – rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, jakie płyną z czytania książek dzieciom.

  • Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między dzieckiem a rodzicem.
  • Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  • Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki.
  • Książki wychowują i wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy poruszane w odpowiednio dobranych lekturach wzruszają i uczą empatii.
  • Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  • Ludzie oczytani są atrakcyjniejsi i pewniejsi siebie.

Pamiętajmy o tych zaletach. Pamiętajmy też, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Prosimy, aby Państwo jako rodzice rozwijali u swoich dzieci ciekawość świata poprzez codzienne czytanie. Rozmawiajcie Państwo na temat przeczytanych książek, budujcie w swoich dzieciach pozytywny stosunek do świata. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. I jeszcze jedna ważna kwestia: czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć z przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.

Drodzy Rodzice, zachęcam Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci przez codzienne głośne czytanie – wystarczy 15-20 minut dziennie.

Bibliotekarz
H. Maślanka