Wybory parlamentarne w naszej szkole

8 października w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów do sejmu i senatu. Ta ciekawa inicjatywa została przygotowana w ramach programu edukacyjnego ,,Młodzi głosują”, któremu patronuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głosowali uczniowie klas VI – VIII SP. W sumie uprawnionych do głosowania było 160 uczniów i uczennic. Oddano 110 głosów. W tym 106 głosów ważnych i 4 nieważne. Frekwencja była bardzo wysoka, bowiem wyniosła aż 68,8%.  Poniżej prezentujemy wyniki czterech komitetów (na sześć startujących) W szkole zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 46% głosów. Drugie miejsce przypadło Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, z wynikiem 24% głosów Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja, która zdobyła 22% głosów. Na czwartym miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, uzyskując 16% głosów.

Młodzieżowe wybory odbyły się w szkołach w całej w Polsce w ostatnim tygodniu przed wyborami powszechnymi. W akcji wzięło udział ponad 900 (wyniki do CEO spłynęły z 760 szkół). W szkolnych wyborach brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie szóstych, siódmych i ósmych klas szkoły podstawowej. W sumie w 760 szkołach uprawnionych do głosowania było 211 315 uczniów, zagłosowało 126 921 uczniów – frekwencja wyniosła 60%.
Zwycięzcą wyborów zostało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 25% głosów młodzieży, na kolejnych miejscach, zdobywając niewiele mniej głosów, uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej – 23%, Koalicja Obywatelska – 22% oraz Konfederacja – 21%. Jest to pierwsza od wielu lat edycja programu, w której wyniki czterech sił politycznych są tak wyrównane i to jest najważniejszym wnioskiem z tych wyborów – młodzi ludzie podzieleni są według poglądów politycznych na cztery niemal równe grupy. Tendencja ta nie pokrywa się jednak z wynikami w naszej szkole, w której preferencje polityczne uczniów są wyraźnie określone.

Wybory w naszej szkole przygotowały uczennice klasy VIII a. Koordynatorem programu był p. Łukasz Kąś.