Wycieczka 8c i 8d do Kotliny Kłodzkiej

W ramach programu „Poznaj Polskę” 19 uczniów z klasy VIII c i 9 uczniów z klasy VIII d wraz z 3 opiekunami uczestniczyło  18 – 19.05.2023 roku w  dwudniowej wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Celem wycieczki było poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój oraz dusznicki rynek. Następnie udaliśmy się z przewodnikiem do Parku Narodowego Gór Stołowych gdzie weszliśmy na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych. Trasa przebiegała przez Skalny Labirynt gdzie przeszliśmy przez głębokie szczeliny. Dla wielu uczniów było to niezapomniane doświadczenie. Drugiego dnia nasze zwiedzanie zaczęło się od jednego z najlepiej zachowanych obiektów architektury obronnej XVIII w. czyli Twierdzy Kłodzkiej. Jest to potężna, górująca nad Kłodzkiem fortyfikacja. W południe przejechaliśmy do Złotego Stoku, w którym zwiedziliśmy słynną Kopalnię Złota powstałą w 1996 roku. Uczniowie przeszli podziemną trasą zwiedzając sztolnię Gertruda, sztolnię Czarną Górną i Czarną Dolną, z której wyjeżdża się Pomarańczowym Tramwajem. Po zwiedzaniu i ostatnim posiłku na terenie kopalni, ruszyliśmy w drogę powrotną do domu do którego dotarliśmy w późnych godzinach popołudniowych.