AKCJA „LEKKI TORNISTER”

Uczniowie naszej szkoły od najmłodszych lat są edukowaniu w temacie dbania o prawidłową postawę. Służy temu akcja profilaktyki wad postawy pod hasłem „LEKKI TORNISTER”, przeprowadzana we współpracy z Sanapidem. Na początku każdego roku szkolnego przypominamy o noszeniu do szkoły tylko potrzebnych rzeczy, o pozostawieniu w domu maskotek, zabawek, pamiętników czy niepotrzebnych notesików. W wybranym wrześniowym dniu ważymy wszystkie tornistry, zapisujemy wagę, analizujemy, kto ma najcięższy, a kto najlżejszy plecak. Wyciągamy z tornistrów potrzebne rzeczy oraz przedmioty, które nie powinny w nich się znajdować. W niejednej klasie okazuje się, że z niepotrzebnych przedmiotów tworzy się całkiem spora piramida. Często wracamy do tego i w ciągu roku pytamy uczniów czy noszą tylko konieczne przedmioty w swoich tornistrach. Nieustannie przypominamy o właściwej postawie w czasie noszenia tornistra, ale przede wszystkim podczas siedzenia w ławkach w czasie pisania, czytania, liczenia. Dzieci lubią się przekrzywiać, siedzieć z podkuloną nogą lub zbytnio odsuwać krzesło od stolika. Często trzeba ich korygować. Mamy nadzieję, że te działania wyrobią w naszych podopiecznych właściwe nawyki dbania o kręgosłup, by w przyszłości nie mieć z nim problemów; bo „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, to w życiu dorosłym będzie procentować zdrowiem.