Drodzy czytelnicy!

W trakcie nauki zdalnej zachęcam do skorzystania z platformy internetowej Ninateka.

Udostępniane są na niej zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.

Ninateka włączyła się do akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Cała Polska czyta dzieciom – kampania społeczna prowadzona od 2001 roku przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Program ma na celu propagowanie codziennej lektury najmłodszym jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju. Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Zachęcam do wysłuchania słuchowiska „Szewczyk Dratewka” czytanego przez aktora Jacka Kawalca oraz wiersza Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” w wykonaniu aktora Jerzego Stuhra.

Dzielny szewczyk Dratewka przemierza kraj wzdłuż i wszerz, naprawiając ludziom buty i niosąc pomoc. Któregoś dnia trafia do ponurego zamczyska, w którym zła wiedźma więzi piękną królewnę.

https://ninateka.pl/film/szewczyk-dratewka-janina-porazinska

Najmniejszy na świecie podróżnik zjeździł już niemal cały świat. Tym bardziej męczy go fakt, że jeszcze nigdy w życiu nie widział wieloryba.

https://ninateka.pl/film/pan-maluskiewicz-i-wieloryb-julian-tuwim

Starszych czytelników zachęcam do obejrzenia i wysłuchania fragmentów „Pana Tadeusza” wg scenariusza Adama Hanuszkiewicza.

Hanuszkiewicz nie starał się fabularyzować eposu. Nie pisał ani nie wydobywał z poematu dialogów – rozdzielił tekst wśród aktorów, dobranych wiekiem, wyglądem, charakterem do Mickiewiczowskich postaci i ubranych w stosowne kostiumy. Za tło dał im plansze odpowiednie do sytuacji. Aktorzy prowadzą narrację, grając jednocześnie role. Nie ma pełnych planów, dominują zbliżenia i ujęcia najwyżej do pasa. Co więcej, nie ma kontaktu między aktorami – to seria monologów.

https://ninateka.pl/film/pan-tadeusz-adam-hanuszkiewicz

Miłego słuchania i oglądania!